Greek Salad (Yunanistan)

Greek Salad

Köy salatası veya horiatiki olarak da bilinen Yunan salatası, dörde bölünmüş domates, dilimlenmiş kırmızı soğan ve büyük salatalık dilimlerinden oluşan Yunanistan’ın ulusal yemeğidir. Bölgeye bağlı olarak zeytin, yeşil biber, kapari, beyaz peynir, kekik, tuz, karabiber veya zeytinyağı ve limon veya sirkeden yapılan tipik bir sos da olabilir.

Salatada beyaz peynir varsa, genellikle sadece dilimlenir, ancak bazı durumlarda hafifçe ufalanana kadar çatalla karıştırılır. Adı, çiftçilerin tarlaya bazı temel malzemeleri alıp karıştırdıklarında kırsal bir yemek olduğunu gösteriyor.

Yunanistan’da köy salatası ve horiatiki gibi isimlerle anılan salatanın adı, köy anlamına gelen ve rustik ve kırsal kökenini ifade eden Yunanca horio kelimesinden türemiştir. Yunan salatası, Yunan mutfağının en tanınmış yemeklerinden biri olmasına rağmen kökenleri tartışmalıdır. Kesin olarak bilinen şey, domatesin popülerlik kazandığı 19. yüzyılın sonu, 20. yüzyılın başlarına kadar Yunanistan’da temel bir ürün haline gelmemiş olmasıdır. Kırsal kesimdeki çiftçiler biraz beyaz peynir, ekmek, domates, salatalık ve soğan gibi mevsim sebzeleri alır, bunları bir beze sarar ve onları gün ortasında atıştırmalık olarak yiyecekleri tarlaya götürürdü. Bunlar daha önce kesilip salata olarak yapılmadığından, yemeye hazır olduklarında, çiftçiler sadece bir parça peynir ve sebze ısırırdı.

Yunan salatası, tazeleyici, çiğ sebze ve otlarla dolu gerçek bir yaz yemeğidir. Zeytinlerin kalamata çeşidinde olması gerekirken, mevsiminde olgun domates ile hazırlamak en iyisidir. Sığ bir kapta servis edilir, evde veya tavernalarda çok sayıda Yunan sofrasında bulunur.

Greek Salad Tarifi / Yunan Salatası Tarifi

Greek Salad İçin Gerekli Malzemeler / 1 kişilik

3 büyük domates
1 salatalık
1 soğan (kırmızı veya beyaz)
1⁄2 çay kaşığı kurutulmuş kekik
150 gr beyaz peynir
8 siyah zeytin
Zeytinyağı
Kırmızı sirke, isteğe bağlı
Tuz
Biraz kapari (isteğe bağlı)

Greek Salad Nasıl Yapılır

Önce sebzeleri hazırlayın. Domatesleri dilimler halinde, salatalığı kalın dilimler halinde kesin ve soğanı ince ince dilimleyin.

Sebzeleri bir kaseye koyun, ardından beyaz peynir, zeytin, kekik ve isteğe bağlı olarak kapari küplerini ekleyin.

Tuzla baharatlayın, tadına bakın ve üzerine zeytinyağı dökün. Kırmızı üzüm sirkesi kullanıyorsanız, salataya eklemeden önce önce zeytinyağlı bir sos yapın.

Hepsini birleştirip servis yapın.

İpuçları

Kekik: Otantik bir Yunan salatası yapmak istiyorsanız, Yunan kekik bulmaya çalışın. Tarifler tipik olarak kurutulmuş kekik tozunu gerektirir, ancak bazı şefler taze kekik kullanmanın salatanın tadını iyileştirdiğini söyler

Malzemeler: Bu salataya eklenen malzemeler Yunanistan’da değişiklik gösterecek ve mevsime bağlı olacaktır. Daha yaygın olanlardan bazıları kapari, yeşil biber ve semizotu içerir. Uygun bir Yunan salatası için sadece kırmızı soğan kullanmalısınız, püristler salatanın sirke ile değil, sadece zeytinyağı ile soslanması gerektiğini iddia ediyor. Yunanistan dışında bu salatada genellikle marul, patates, dolmalık biber ve hatta tavuk eti bulunur.

Beyaz Peynir: Beyaz peynir küpleri gerektiren tariflere sıklıkla rastlanabilir. Bununla birlikte, Yunanistan’da salatanın üstüne küp değil, beyaz peynirden oluşan bir dilim yerleştirilir. Yemeye hazır olduğunuzda, yapacağınız ilk şey, çatalıyla peyniri kırmak ve ardından yemek için peynir ve sebze parçalarını almaya başlamaktır. Beyaz peynir söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tüm peynirlerin aynı olmadığı, markaya göre değişiklik gösterdiğidir, bu nedenle zevkinize en uygun olanı bulun.

Sos: Salatanızı hazırlarken zeytinyağını eksik etmeyin. Elbette salatanızı yağda boğmamalısınız, ancak iyice kaplandığından emin olun. Ayrıca sirke kullanıyorsanız, 2:1 oranında yağ / sirke oranını hedeflemelisiniz ve geleneksel olmasa da sirke yerine limon suyu kullanabilirsiniz.

Soğan: Çiğ soğanın tadını sevmiyorsanız, salatayı süslemek için kullanacağınız soğan dilimlerini sirke veya limonla 20 dakika bekletin, tadı hafif ve yumuşak hale getirecektir. .

Servis: Bu salata her zaman sığ bir kapta veya bir tabakta servis edilir ve daha dolgun hale getirmek isterseniz, bir parça çıtır ekmekle servis edin.