Zopf (İsviçre)

Zopf

Zopf, un, tereyağı, maya, süt ve yumurtalardan oluşan geleneksel bir İsviçre ekmeğidir. Yahudi ekmeğine benzeyen yumuşak dokusu ve örgülü görünümü ile karakterizedir. Geleneksel olarak zopf hafta sonu hazırlanır ve pazar günleri genellikle tereyağı ve meyve reçelleri ile tüketilir.

Ekmeğin 15. yüzyılın ortalarında icat edildiğine inanılıyor. Başlangıçta dullar örgülü saçlarını keser ve merhum kocalarıyla birlikte gömerlerdi. Daha sonra zopf pişirip saç yerine ekmek somunlarını gömdüler. Zopf adı, ekmeğin şekline atıfta bulunarak tam anlamıyla örgü anlamına gelir.

Günümüzde zopf, evde daha sık hazırlanmasına rağmen fırın ve marketlerden de satın alınabilir.

Zopf Tarifi

Zopf İçin Gerekli Malzemeler / 16 kişilik

1 kg beyaz un
15 gr tuz
20-30 gr maya, küçük parçalar halinde
10 gr şeker
125 gr tereyağı veya margarin, yumuşak
650-700 ml süt
Yumurta sarısı, çırpılmış

Zopf Nasıl Yapılır

Büyük bir kapta un ve tuzu karıştırın, ardından maya, şeker ve sütü ekleyin. Pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun, ardından tereyağında yoğurun. Hamuru yağlı bir kaseye koyun, streç filmle örtün ve iki katına çıkana kadar bir saat ılık bir yerde saklayın.

Hamuru dört eşit parçaya bölün, rulo haline getirin ve ardından bir örgü şeklinde örün. Örgüyü fırın kağıdıyla kaplı bir fırın tepsisine koyun, üzerine biraz su serpin ve sonraki 30 ila 60 dakika kabarmasını bekleyin.

Yumurta sarısı ile fırçalayın, ardından önceden 200 °C’ye ısıtılmış fırının alt kısmına koyun ve 45-55 dakika pişirin.

Pişirme İpuçları

Hamur: Genel bir kural olarak, tercihe bağlı olan tereyağı ve yumurtalar, yöntemlerine göre tarifler farklılık gösterse de, önceden oluşturulmuş hamurlara ilave edilmelidir; bazıları tüm malzemeleri bir defada ekler ve bazıları erimiş tereyağı kullanır. Hamur çok iyi yoğrulur, elde yapılırsa 15-20 dakika, mikserde ise yaklaşık 5 dakika yoğrulur.

Hamuru Dokuma: Hamuru rulo haline getirmeye başlamadan önce, geniş dikdörtgenler halinde şekillendirmeniz gerekir, böylece çatlamayacak pürüzsüz bir yüzey elde edersiniz. Daha sonra dikdörtgenleri ortada daha kalın, ancak daha ince uçları olan çubuklara yuvarlayarak ilerlersiniz. Genellikle zopf yapmak için sadece iki hamur çubuğu kullanılır, ancak üç veya daha fazla hamur kullanmak da yaygın bir uygulamadır. Bir örgüyü örmek için, bir hamur yuvarlayarak diğerinin üzerine yerleştirin, böylece ortasından geçerek X işareti yapın. Alt hamur rulosunu alın ve sol tarafını sağ tarafa, sağ tarafını sol tarafa getirin. Sonra, ikinci hamur çubuğu ile aynısını yapın, ardından birincisine geri dönün. Hamurunuz bitene kadar bunu tekrarlayın. Uçları alttan kıvırın ve fırın kağıdı kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin.

Pişirme: İdeal olarak fırın önceden 200-220 ° C’ye ısıtılmalıdır. Zopf daha sonra sıcaklığa bağlı olarak 25 ila 50 dakika arasında pişirilir. Zopf, parmağınızın alt kısmına vurduğunuzda içi boş bir ses duyarsanız mükemmel bir şekilde pişmiş demektir.

Zopfmehl: Zopf yapmak için İsviçre’de tipik olarak zopfmehl adı verilen belirli bir un türü kullanır. İsviçre dışındaysanız, zopfmehl’i bulmak neredeyse imkansız olabilir. Bundan sonraki en iyi şey, yüzde 15 ekmek unu ve çok amaçlı unun yüzde 85’ini birleştirerek kendi zopfmehl karışımınızı yapmaktır. Yine de, yalnızca çok amaçlı un kullanmak eşit derecede tatmin edici sonuçlar verecektir.

Servis: Zopf yapıldığı gün yenmelidir, aksi takdirde diğer ekmekler gibi tazeliğini kaybeder. Geleneksel olarak, İsviçreliler pazar günü kahvaltıda ya da geç kahvaltıda yerler, genellikle üzerine tereyağı ve reçel ya da tereyağı ve balla sürerler, ancak bazen soğuk etler ve peynirle de yenebilir.