Bread Pudding (Amerika)

Bread Pudding

Bread pudding Avrupa ve Ortadoğu’da Ortaçağ’dan beri hazırlanan eski bir yemektir. Ancak, New Orleans mutfağında son derece sevilen ve tanımlayıcıdır. Yemek, süt, şeker, yumurta, kuruyemiş ve meyvelerden oluşan ve daha sonra lezzetli bir tatlı olarak pişirilen bayat ekmekten oluşur.

Puding olarak sıcak veya kek olarak soğuk olarak tüketilebilir. Geçmişte, daha sonra tatlı bir yemek için bir kap görevi gören bir somunu oymak gibi bir uygulama vardı. Mısır ve Türkiye’den Hindistan ve Malezya’ya kadar pek çok ekmek pudingi çeşidi vardır.

Ekmek pudingi tarifi, bayat ekmeği yeniden kullanmak için basit bir yöntem olarak yüzyıllardır bilinmektedir. Süt, tatlandırıcılar (bal veya şeker), yağ, kuru meyve ve kuruyemişler ve bazı baharatların eklenmesiyle, basit artık ekmek, çok yönlü bir tatlıya dönüştü. Ortaçağda, çorbalar ve güveçler genellikle içi boş bir somun ekmek içinde servis edilirdi. Orta Doğu mutfakları, bal şurubu ve gül suyuyla gezdirilmiş bayat ekmeğe dayalı çok çeşitli tarifler sunar. ABD’ye gelince, ekmek pudingi, İç Savaş sırasında, her iki taraftaki birliklere sunulan tek tatlı olduğunda popülerlik kazandı. O zamanlar askerler krakerlerini parçalar, şeker, su ve kuru üzümle karıştırır ve teneke kaplarında açık ateşte pişirirlerdi. En eski ekmek pudingi tariflerinden biri, 1747 yemek kitabı The Art of Cookery Made Plain and Easy’den alınmıştır ve pudingi pişirmek yerine kaynatmayı önerir. Bugün bildiğimiz tarif, 19. yüzyılın ortalarında geliştirildi ve yasak döneminden sonra rom veya viski sosu gibi çeşitli alkol bazlı soslarla zenginleştirildi.

Aşçılar her zaman Louisiana’da yemeğin yeni varyasyonlarını yapıyor, beyaz çikolata, çilekli kompostolar, Creole krem ​​peynir ve kahverengi şeker ve romlu karamel sosu ekliyor. Rahatlatıcı ve doyurucu ekmek pudingi, New Orleans tatlılarının bamosu bile deniyor.

Bread Pudding Tarifi / Ekmek Pudingi Tarifi

Bread Pudding İçin Gerekli Malzemeler / 12 kişili

450-500 gr beyaz ekmek, 3 cm küpler halinde kesilmiş
40 gr tuzsuz tereyağı
400 gr yoğun krema
870 gr tam yağlı süt
6 büyük yumurta
260 gr açık kahverengi şeker
15 gr saf vanilya özü
15 gr öğütülmüş tarçın
3 gr taze rendelenmiş hindistan cevizi
2 gr tuz
100 gr kuru üzüm

Viski Sosu

400 gr krema
110 gr tam yağlı süt
110 gr toz beyaz şeker
20 gr mısır nişastası
60 gr burbon veya başka bir viski
1 tutam tuz
80 gr tuzsuz tereyağı

Bread Pudding Nasıl Yapılır

Ekmeği 3 cm küpler halinde kesin.

Büyük bir kapta yoğun krema ile süt, yumurta, esmer şeker, vanilya, tarçın, hindistan cevizi ve tuzla çırpın. Kuru üzümleri ve küp ekmekleri karıştırın. Karışımı oda sıcaklığında 30-45 dakika dinlendirin.

Bu arada, fırını 175 ˚C’ye ısıtın ve 22×33 cm’lik bir cam pişirme kabına (kapaklı borcam gibi) tereyağı sürün.

Ekmek karışımını cam kaba koyun. 50-60 dakika pişirin. Ekmek pudinginin ortası ayarlandığında fırından çıkarın.

Puding pişirilirken viski sosu hazırlayın. 1 litre tencereye krema, süt ve şekeri koyun ve orta ateşte pişirin. Ayrı bir kapta mısır nişastası ve 20 gr burbonu çırpın ve krema karışımına dökün. Kaynatın ve 5 dakika pişirin. Ara sıra karıştırın.

Isıyı kapatın. Tereyağı ve kalan burbonu karıştırın.

Ekmek pudinginin hafifçe soğumasını bekleyin ve üzerine pudra şekeri serpin. Viski sosuyla gezdirin ve servis yapın.

Pişirme İpuçları

Ekmek: Ekmek pudingi yapmak için hemen hemen her türlü beyaz, günlük ekmek kullanılabilse de, çıtır kabuğu ve yumuşak iç kısmı nedeniyle en iyi seçenek Fransız veya İtalyan ekmeğidir. Alternatif olarak, bir sandviç ekmeği, hamburger ekmeği, çörek veya Challah kullanabilirsiniz. Ekmeği küçük parçalara ayırın veya 3 cm küpler halinde kesin. Daha fazla doku eklemek isterseniz, ekmeği fırında kısa süre kızartın ve ardından tarifte anlatıldığı gibi ıslatın.

Islatma: Tipik olarak küp şeklinde doğranmış ekmek muhallebi benzeri süt, yumurta, şeker ve tereyağı karışımına batırılır. Pudingi zenginleştirmek için genellikle yoğun krema eklenir. Karışım genellikle öğütülmüş tarçın, hindistan cevizi ve vanilya özütü ile baharatlanır ve kuru üzüm ve kuru üzüm gibi kuru meyvelerle zenginleştirilir. Ekmekli pudinginize lezzetli bir dokunuş katmak için biraz portakal veya limon kabuğu rendesi ekleyin. Fındık, çikolata, badem, komposto ve krem ​​peynir de kullanılabilir. Çoğu tarif, ekmeği 1 saate kadar suda bekletmenizi önerir, ancak aceleniz varsa, ekmeği ıslak malzemelerle karıştırıp bir fırına koyabilirsiniz.

Pişirme: Ekmek miktarına ve istenilen dokuya bağlı olarak ekmek pudingi 150-170˚C fırında 20 ila 60 dakika arasında pişirilir. Tereyağı ile bolca yağlanmış bir fırın veya cam pişirme kabı kullanın ve pudingi ortası sertleşene kadar pişirin.

Servis: Ekmek pudingi sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir ve genellikle pudra şekeri serpilir ve üzerine sos serpilir. New Orleans’ta soslar genellikle likör esaslıdır, tipik olarak rom veya viski, ancak karamel sosu veya akçaağaç şurubu gibi alkolsüz soslar da popülerdir. Ekmek pudingi sıcak servis edilirse, vanilyalı dondurma veya çırpılmış krema ile güzelce eşleşecektir.