Maxwell Street Polish (Amerika)

Maxwell Street Polish

Chicago ile eşanlamlı sokak yemeklerinden biri olan Maxwell Street Polish sandviçinin 1943’te, o zamanlar Chicago’nun eski Maxwell Caddesi’nde bulunan (şimdi Jim’s Original olarak adlandırılan) bir sosisli sandviç standı işleten Makedon bir göçmen Jimmy Stefanovic tarafından yaratıldığı söyleniyor.

1901 doğumlu, babasının şeker üretim işine sahip olduğu Rusya’da büyüyen Makedonya doğumlu girişimci Jimmy Stefanovic olmadan Maxwell Street Polish’in hikayesini anlatamazsınız. Rus Devrimi’nden sonra, aile Yugoslavya’ya kaçtı ve Jimmy, Chicago’yu vaat edilen şehir olarak gören babasının şoföründen duyduğu hikayeleri her zaman aklında tuttu. Sonra yirmili yaşlarının başında, ABD vizesine başvurdu, ancak düşük göçmen kotaları nedeniyle sabırlı olması gerektiği söylendi. Neredeyse yirmi yıl bekledi: 1939’da vize aldı ve Belgrad’da düzenli bir işi olmasına rağmen Chicago’ya gitmeye karar verdi. Geldikten sonra ilk olarak elma şekeri sattı ve kazandığı ilk birkaç yüz dolar ve ailesinden ve arkadaşlarından ödünç aldığı bir miktarla Maxwell Caddesi’ndeki teyzesinden bir sokak sosisli sandviç standı satın aldı. Her zaman taze, kaliteli malzemeler konusunda ısrar ederek, en iyi bildiği malzemelerden 1943’te ilk Maxwell Street Polish sosisli sandviçini yarattı. Jim’s Original adlı restoranı bugünde hizmet veriyor ama artık Maxwell Caddesi’nde değil, bir blok ötede. Şimdi torunu Jim Christopoulos tarafından yönetiliyor ve Chicago’nun sokak yemeklerinin simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Çörek üzerinde servis edilen ızgara veya kızartılmış Polonya sosisi üzerine ızgara soğan, sarı hardal ve isteğe bağlı yeşil turşu biberleri ekleniyor. Buluşundan kısa bir süre sonra, Maxwell Street Polish, Windy City’nin en popüler yerel yemeklerinden biri haline geldi ve bu güne kadar sosisli sandviç stantlarının temelini oluşturmaya devam etti.

Maxwell Street Polish Tarifi

Maxwell Street Polish İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

15 gr bitkisel yağ
4 Polish kielbasa (sosis)
1 büyük soğan, ince dilimlenmiş
Koşer tuzu
Kara biber
4 haşhaş tohumlu sosisli ekmeği
Sarı hardal, üstü için
8-12 biber turşusu

Maxwell Street Polish Nasıl Yapılır

Fırını önceden 95˚C’ye ısıtın. Bir tavada bitkisel yağı orta ateşte ısıtın ve kielbasa’yı her iki tarafta da altın sarısı kahverengi olana kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Sıcak tutmak için bir fırına koyun.

Kielbasa’yı hazırlamak için kullandığınız tavaya soğanı ekleyin. Kalan yağ ile birleştirin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Ara sıra karıştırarak 30 dakika orta-kısık ateşte pişirin. Soğan yumuşak ve altın olunca bir kenara koyun.

Sandviç yapmak için bir ekmeğin üzerine bir sosis koyun, sarı hardalı ekleyin ve üzerine karamelize soğan ve 2-3 biber turşusu ekleyin. Sandviçi kağıda veya folyoya sarın ve 5 dakika buğulaması için bırakın.

Pişirme İpuçları

Sosisler: Sosisleri sıcak demir bir tabakta veya hafif yağlanmış bir tavada ızgara yapın. Tüm sularını içeride tutmak için çatalla delinmemeleri gerekir: ters çevirmek yerine mutfak maşası kullanın. Bazı tarifler, sosisleri kısaca kaynatmanızı ve ızgaraya koymadan önce kurutmanızı önerir, bu da hazırlık süresini kısaltır.

Ekmekler: Buğday unundan yapılan normal sosisli ekmekleri, baharatlı ana malzemelerle iyi giden tatlı bir tada sahiptir. Uzunlamasına kesin ve servis yapmadan önce sıcak tutun.

Soğanlar: Büyük sarı soğanları ekstra ince dilimler halinde kesin ve sıcak bir ızgarada veya sosisleri ızgara yapmak için kullandığınız tavada karamelize edin, bu da biraz lezzet katacaktır. Soğanı keserken yırtılmasını önlemek için soğanları hazırlamadan 15 dakika önce bir dondurucuya koyun, çok keskin bir bıçak kullanın, burnunuz yerine ağzınızdan nefes alın ve bir parça ekmek çiğnemeyi deneyin.