Polenta Concia (İtalya)

Polenta concia

Polenta concia (veya yerel lehçede cunsa), geleneksel olarak bakır bir kapta hazırlanan polentanın zengin, kremsi bir versiyonudur. İçindekiler listesi, neden polenta otu olarak da bilindiğini açıklıyor, yani yağlı polenta: yemek, her biri cızırtılı erimiş tereyağı ile doldurulmuş alternatif pişmiş polenta ve Fontina Valdostana peynirinden oluşuyor.

Diğer birçok dağ yemeği gibi, polenta concia da kesinlikle düşük kalorili değildir, ancak özellikle Enfer d’Arvier gibi bir kadeh tam gövdeli yerel kırmızı şarapla eşleştirildiğinde soğuk kış günleri için mükemmel bir rahatlatıcı besindir.

Polenta Concia Tarifi

Polenta Concia İçin Gerekli Malzemeler / 6 Kişilik

250 gr (¼ su bardağı) mısır unu
80 gr (1⁄3 su bardağı) Fontina peyniri
80 gr (1⁄3 su bardağı) tereyağı
200 ml süt
1litre su
Tuz
Karabiber

Polenta Concia Nasıl Yapılır

Suyu kaynatın, ardından tuz ekleyin.

Polentayı hafifçe çırpın, ardından olası topakları gidermek için bir tahta kaşıkla sürekli karıştırarak karışımı 45 dakika pişirin. Karışım topaklanmaya başlar ve çok kalınlaşırsa, doku tekrar pürüzsüz hale gelene kadar biraz su ekleyin.

Fontina peynirini küçük küpler halinde kesin.

Sütü polentaya ekleyin, karıştırın, ardından peynir ve tereyağını ekleyin ve her şeyi birleştirmek için tekrar iyice karıştırın.

Tat vermek için biraz tuz ve karabiber ekleyin ve yemeğin üzerine biraz eritilmiş tereyağı ile servis yapın.

Pişirme İpuçları

Peynir: Varsa, her zaman Fontina adlı tipik Valle d’Aosta peynirini kullanın. Peynir DOP sertifikası almıştır, yani belirli kurallara göre üretilmelidir – süt vadide yetiştirilen ve yerel tarlalardan samanla beslenen ineklerden gelmelidir, olgunlaşma süreci Valle d’Aosta’da gerçekleşir. mağaralar. Bu mümkün değilse Toma, Emmental veya Taleggio alp peynirlerini kullanmayı deneyin.

Polenta Unu: Polenta için mısır unu kullanılmasına rağmen, sadece bir çeşidi yoktur, bu nedenle, haşlanmış et yemekleriyle iyi giden bu rustik cucina povera polenta türüne uygun Bramata – kaba öğütülmüş mısır unu kullanılması önerilir.

Tencere: Polenta concia’nın geleneksel versiyonunu yapmak istiyorsanız mutlaka bakır tencere kullanın. Yemek hazırlarken kullanılan diğer kaplar mısır pişirirken aynı tadı vermeyecektir, bu nedenle kesinlikle gerekli olmadıkça modern veya yapışmaz pişirme kaplarının kullanılması tavsiye edilmez. Bir tane alabilirseniz, yemeği bir polentierde pişirmeyi deneyin – o kadar geleneksel olmasa da, bakırdan yapılmıştır ve pişirirken polentayı karıştıran entegre bir elektrikli kaşığı vardır.

Servis: Hazırlandıktan sonra polenta concia ekstra tereyağı, rendelenmiş Parmigiano-Reggiano, sosis veya ragù ile servis edilebilir.