Sgagliozza (İtalya)

Sgagliozza

Sgagliozza, dikdörtgen (veya kare şeklinde) kızarmış polenta parçalarından oluşan Bari’den bir İtalyan yemeğidir. Yemek polenta unu, su, tuz ve yağ ile yapılır. Pişirildikten sonra yoğun polenta soğumaya bırakılır ve ardından dikdörtgen parçalar halinde dilimlenir ve altın rengi kahverengi olana kadar kızartılır.

Sgagliozza, geleneksel olarak Aziz Nikolaos Katedrali yakınındaki ayinden sonra satılır, ancak aynı zamanda şehirde kışın sokak satıcıları tarafından satılan ve her zaman sıcak olarak servis edilen ortak bir yemektir.

Sgagliozza Tarifi

Sgagliozza İçin Gerekli Malzemeler / 12 Adet

900 ml kaynar su
200 gr ekspres polenta
1 tatlı kaşığı tuz
200 ml kızartmak için zeytinyağı

Sgagliozza Nasıl Yapılır

Polenta’yı paket talimatlarına göre pişirin. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yayın.

Üzerine başka bir pişirme kağıdı koyun ve ardından başka bir fırın tepsisini yerleştirin. Polentayı düzleştirmek için hafifçe bastırın, ardından üzerine ağır bir tencere koyarak ağırlığını azaltın. Tamamen soğumaya bırakın.

Polentayı yaklaşık 4 cm x 8 cm olmak üzere 12 dikdörtgene kesin.

Zeytinyağını orta-yüksek ateşte büyük bir tavaya dökün. Polenta parçalarını, her tarafı altın kahverengi olana kadar yaklaşık 3’er dakika kızartın. Polenta parçalarını mutfak havlusu üzerine boşaltın. Tuzla tatlandırın ve üzerine baccalà mantecato koyarak servis yapın.