Ajoblanco (İspanya)

Ajoblanco

Bu Endülüs soğuk badem çorbası, gazpacho‘nun öncüsü olarak bilinir; Mağribi orta çağlarında, domates ve biberlerin gelişinden birkaç yüzyıl önce ortaya çıkmış. Ajoblanco geleneksel olarak, bölgenin en bol mahsulü olan sirke ve suyla ıslatılmış püre haline getirilmiş bayat ekmek, bol miktarda taze sarımsak ve badem karışımından oluşuyordu, ancak modern tarifler genellikle süt ve yeşil üzüm gibi malzemeleri de içeriyor.

Historia de la Gastronomía’ya göre, María Mestayer de Echagüe’nin 1930 tarihli yemek kitabı, sopa de ajo (sarımsak çorbası), İspanya’nın çorba yapımına yaptığı iki katkıdan birini (diğeri cocida veya olla) oluşturmaktadır. En ünlü İspanyol sarımsak çorbaları Málaga, Sevilla, Granada ve Córdoba’dan olanlardır.

Bir yaz öğle yemeği için mükemmel bir başlangıç olan bu çorba, en iyi şekilde soğutulmuş, zeytinyağı gezdirilmiş ve kızarmış bademle süslenmiş olarak yenir.

Ajoblanco Tarifi

Ajoblanco İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

110 gr kuşbaşı kabuklu ekmek, tercihen bir günlük
3 diş sarımsak
4 gr tuz
150 gr beyazlatılmış badem
15 gr şeri sirkesi
115 gr sızma zeytinyağı
400 gr buzlu su
24 soyulmuş çekirdeksiz yeşil üzüm

Ajoblanco Nasıl Yapılır

Ekmeği 1/2 bardak suda 1 dakika bekletin, sonra sıkarak kurutun ve fazla suyu atın.

Tuzla birlikte macun kıvamına gelene kadar sarımsağı ezin ve ardından bir mutfak robotunda bademler mümkün olduğunca pürüzsüz olana kadar bademle karıştırın.

Ardından, ıslatılmış ekmeği ve sirkeyi ekleyin ve mutfak robotu çalışırken, yavaşça yağ eklemeye başlayın. Son olarak, buzlu su ekleyin ve iyice karıştırın. Püreyi ince bir şekilde cam bir kaseye süzün ve katıları atın.

Çorbayı buzdolabına aktarın, üstü kapalı ve yaklaşık 3 saat soğumaya bırakın. Servis yapmadan önce tuz ve sirke ekleyin.

Pişirme İpuçları

Badem: Kusursuz beyaz bir ajoblanco için bademler kullanılmadan önce beyazlatılmalıdır. Üzerlerini kaynar suyla örtün ve 10 dakikadan fazla bekletmeyin. Bundan sonra, kabuğu kolaylıkla soyulabilir. Beyazlatılmış bademler olduğu gibi kullanılır, ancak bazı şefler çorbayı yapmadan önce onları kızartmayı severler, bu yüzden daha belirgin bir tat elde ederler.

Ekmek: Ekmeğin temel rolü çorbaya doku sağlamaktır, bu nedenle yumuşak ekmek kullanmayın, sıvıya batırıldığında peltemsi olmayacak ve aynı zamanda çorbayı saf beyaz tutacak daha yoğun bir beyaz ekmek kullanın.

Süt: Bir damla süt eklemek çorbanın tadını iyileştirecektir, ancak püreye benzer yoğun kıvamda bir çorba elde edebileceğiniz için aşırıya kaçmayın. Normal veya badem sütü kullanmanız damak zevkinize kalmıştır.

Yağ ve Sirke: Elbette bulabileceğiniz en kaliteli yağı ve sirkeyi kullanın ve şeri sirkesi yoksa bunun yerine kırmızı sirke kullanın.

Ekstralar: Ajoblanco yalnızca birkaç malzemeden oluşsa da, bazı şefler çorbaya tat vermek için elma veya salatalık gibi ek malzemeler ve diğer çeşitli meyveler eklemeyi sever. Hatta bazı tarifler, jalapeno biberleri ekleyerek bir miktar acı katıyor.

Süsler: Tipik olarak üzüm kullanılır, ancak zorunlu değildir. Sadece dekoratif görünmekle kalmayıp aynı zamanda çorbayı ve dokusal kontrastı tamamlayan bir tatlılık sağladıkları için bu çorbada sadece garnitür görevi görmezler. Diğer alternatifler arasında kavun, karpuz ve hatta karides parçaları bulunur.

Yöntem: Geleneksel olarak bir havanda hazırlanan ajoblanco, bugün bir blender kullanıldığında birkaç saniye içinde yapılabilir. İpeksi bir doku için servis yapmadan önce süzmeniz önerilir. Ayrıca çorba hazırlandıktan sonra servis edilebilmesine rağmen, en iyisi buzdolabında birkaç saat bekletmektir, böylece tatların yumuşaması için zaman kalır.