Linzer Torte (Avusturya)

Linzer Torte

Adını Avusturya’nın Linz kentinden alan Linzer torte, anında fark edilen özenle hazırlanmış kafes üstü ve nefis reçel dolgusu ile dünyanın en eski pastası olarak kabul edilir. Kuruyemiş ve baharatlarla tatlandırılmış iki kat kısa hamurdan (bir kat pastanın alt ve yanları, diğeri dekoratif kafes üst olarak işlev görür) ve dolgu olarak hamurun yumuşak aromasına kontrast ve denge sağlayan bir kat turta konservesinden oluşur. Orijinal tarif frenk üzümü reçeli gerektirir, ancak onun yerine ahududu ve hatta kayısı reçeli kullanılabilir. Birleştirilen kek, renk için yumurta ile fırçalanır ve ekstra gevreklik için badem pullar serpilir.

Coğrafi işaretli en eski turta olan Linzer torte, Barok döneminde o zamanlar popüler olan çeşitli bademli keklerden geliştirildi. Linz şehrinden gelen turta, Avusturya ve Avrupa’da popülerlik kazandı ve 19. yüzyıla kadar bir statü sembolü olarak kabul edildi. Kontes Anna Margarita Sagramosa’nın 1653 tarihli bir el yazması, bu pastanın bilinen en eski tarifine sahiptir, ancak pastanın ilk yayınlanmış tarifi 1718’den kalmadır. Başlangıçta, pasta, pişmiş meyveli bir tatlı turtaydı, daha fazla baharat eklendikçe, tatlı meyvelerin yerini frenk üzümü veya ahududu gibi ekşi meyveler aldı. Tarihi Linzer torte tariflerinin en büyük koleksiyonu Yukarı Avusturya İl Müzelerinde tutulur ve Yukarı Avusturya’dan çok sayıda ailenin kendi kişiselleştirilmiş Linzer torte tarifi vardır.

Linzer torte, genellikle Noel’de yenen Avusturya, Macaristan, İsviçre, Alman ve Tirol geleneklerinde bir tatil ikramıdır. Bazı Kuzey Amerika fırınları Linzer torte’yi küçük tartlar veya kurabiye olarak sunar.

Linzer Torte Tarifi

Linzer Torte İçin Gerekli Malzemeler / 8 kişilik

250 gr tereyağı
250 gr un
125 g pudra şekeri
150 gr öğütülmüş fındık (veya badem)
24 gr galeta unu
1 yumurta
1 yumurta sarısı
Bol miktarda tarçın tozu
Bir tutam öğütülmüş karanfil
Rendelenmiş limon kabuğu veya limon suyu
Katmanlama için gofretler, yetecek kadar
Kaplama için yumurta
Kaplama için frenk üzümü reçeli
Kalıp için tereyağı
Badem, yetecek kadar

Linzer Torte Nasıl Yapılır

Unu küp tereyağı ile karıştırın ve kırıntıları oluşturmak için karışımı parmaklarınızın arasında hafifçe ovalayın, ardından tarçın, öğütülmüş karanfil, fındık, biraz tuz ve limon suyu veya limon kabuğu ekleyin; daha renkli hamur işleri için yumurtaya fazladan yumurta sarısı ekleyin.

Pürüzsüz, kısa hamur işi elde etmek için tüm malzemeleri hızla yoğurun. Hamuru top haline getirin, üzerini film ile örtün ve serin bir yerde yaklaşık 30 dakika bekletin.

Fırını önceden 180 ° C’ye ısıtın ve altını ve kenarlarını yağlayıp ardından biraz galeta unu serperek uygun büyüklükte bir yaylı kek hazırlayın.

Hamurun yarısından biraz fazlasını alın ve parmak eklemlerinizi kullanarak hamuru kalıbın tabanına bastırın. Kalan hamurdan kafes dekorasyonu için birkaç küçük rulo ve kenarın etrafından dolaşmak için bir büyük rulo oluşturun.

Tercih ederseniz, hamur işinin tabanını gofretlerle örtün, ardından kenarları için 1 cm bordür bırakarak yumuşak bir şekilde karıştırılmış reçel ile yayın. Hazırladığınız büyük ruloyu alın ve kenar için ayrılan boşluğa yerleştirin ve hafifçe bastırın.

Daha ince rulolardan kekin üzerinde bir kafes tasarımı oluşturun. Çırpılmış yumurtayı tatmak ve kaplamak için badem pullarını serpin.

Önceden ısıtılmış fırında 50-60 dakika pişirin, çıkarın, soğumaya bırakın ve ideal olarak filme sarılı bir gün bekletin. Pudra şekeri serpin.

Pişirme İpuçları

Hamur: Bugün hamur tipik olarak öğütülmüş fındık ve baharatlarla tatlandırılır, ancak geçmişte daha yaygın olan bademleri ve bunun yerine cevizleri kullanabilirsiniz.

Reçel: Tarifin ilk versiyonlarında şeftali ve ayva gibi daha tatlı reçel ve meyveler bulunurken, hamura baharat ilave edildiğinde meyvenin tatlılığıyla çatışıyorlardı. Sonuç olarak, tatlı meyveler kiraz, frenk üzümü ve ahududu gibi ekşi kırmızı meyvelerle değiştirildi. Linzer torte için orijinal tarif kesinlikle frenk üzümü reçeli gerektirir, ancak erik, kayısı veya çilek reçeli de günümüz tariflerinde yaygındır.

Servis: Orijinal tarifte torte servis edilmeden önce tam bir gün dinlenmeye bırakılsa da en iyi sonuçlar için iki güne kadar idealdir.