Obleas (Kolombiya)

Obleas

Obleas, yuvarlak şekilleri ve hafif kahverengi rengi ile karakterize edilen ince Kolombiya gofretleridir. Alışılagelmiş olarak, karamel ve meyve reçelleri, rendelenmiş peynir veya çikolata parçacıkları gibi diğer malzemelerle sürülürler.

Obleas, Venezuela, El Salvador ve Meksika’da da popülerdir. Bazı insanlar, ilk oblea’ların 1940’larda ilk oblea fabrikasının kurulduğu Santander’deki Floridablanca civarında yapıldığını iddia ediyor. Bölgesel tercihlere bağlı olarak, gofretler yoğunlaştırılmış süt veya Chantilly kreması gibi dolgularla sandviç halinde servis edilebilir.

Obleas’ın kökeni, su, un, şeker ve yumurtadan yapılan ve büyük olasılıkla Eucharistic kutsamasında kullanılan Hristiyan ev sahiplerinden gelişen 15. yüzyıl Avrupa wafflelarına bağlanabilir. Kolombiya’da oblealar üç yüzyılı aşkın bir süredir var ve ilk olarak Bogota sokaklarında küçük bir aile grubu tarafından sokak yemeği atıştırması olarak satıldı. Endüstriyel üretime gelince, 1940’larda Santander’de Floridablanca bölgesinde kurulmuştur. Kolombiyalı obleas, The Rolling Stones şarkıcısı Mick Jagger’in Latin Amerika turnesinde Bogotá’yı ziyaret ettiği 2016’da dünya çapında ünlendi. Jagger, bir sokak satıcısından satın alınan basit bir obleanın tadını çıkarırken filme alındı ve bugünlerde o sokaktaki çoğu satıcı, rock yıldızına obleas hizmeti verenlerin kendileri olduğunu iddia ediyor.

Genellikle gofret yığınları ve çeşitli sosları tutan çok sayıda kavanozla dolu sokak stantlarında satın alınırlar.

Obleas Tarifi

Obleas İçin Gerekli Malzemeler / 12 kişilik

225 gr buğday unu
60 gr su
4 litre süt
900 gr şeker

Obleas Nasıl Yapılır

Pürüzsüz, sıvı bir karışım elde edene kadar un ve suyu geniş bir kapta karıştırın.

Oblea makinesini ısıtın. Alt metal levhanın ortasına 1 çorba kaşığı oblea hamuru koyun ve makineyi kapatın. Obleayı hafifçe kahverengileşene ve gevrek hale gelene kadar bastırın. İşlemi kalan hamurla tekrarlayın.

Sütlü karameli (Arequipe) yapmak için süt ve şekeri büyük bir tavaya koyun ve kısık ateşte kaynatın.

Tahta veya plastikten yapılmış bir kaşıkla 3 ila 5 saat boyunca, sıvı kalınlaşıp açık kahverengi olana kadar sürekli karıştırın.

Bir oblea üzerine sürün, diğerinin üstüne koyun ve servis yapın.

Pişirme İpuçları

Hamur: Tipik oblea hamuru buğday unu ve sudan başka bir şeyle yapılmaz. Bununla birlikte, daha zengin tada sahip obleaları tercih ederseniz, suyu sütle değiştirebilir ve hamura biraz şeker, yumurta ve yağ (sıvı yağ veya tereyağı) ekleyebilirsiniz. Karışım krep için kullanılana benzemeye başlayana kadar su veya süt yavaş yavaş eklenmeli, ancak daha az kalın olmalıdır. İyice karıştırdığınızdan emin olun, böylece topak kalmaz – metal bir çırpma teli veya elektrikli bir karıştırıcı kullanın.

Pişirme: Oblealar en çok waffle makinesine benzer özel bir oblea makinesinde hazırlanır. Genellikle iki metal plakadan oluşur – düz veya desenli, 15 ila 20 cm çapında. Plakalar 170˚C civarında ısıtılır ve üzerine bir kaşık dolusu hamur serilir. Hamur çok ince olduğu için kısa süre pişirilmelidir, böylece hafifçe kızarır ve gevrek olur. Hamurun metal plakalara yapışmasını önlemek için, biraz yağ ile yağladığınızdan ve uygun şekilde ısıttığınızdan emin olun. Oblea sandviç yapmayı planlıyorsanız, çift sayıda oblea yapın. Oblealar düz bir tavada da pişirilebilir, ancak ince ve narin oldukları için kırmadan ters çevirmek zordur. Son olarak, Kolombiya süpermarketlerinin çoğunda önceden hazırlanmış oblealar satın alabilir ve tüm süreci kısaltabilirsiniz.

Arequipe: Bu tatlı, karamel benzeri krema Latin Amerika ülkelerinde dulce de leche olarak da bilinir. Kolombiya’da buna “quipe “diyorlar, ancak hazırlama yöntemi her zaman aynı. Şeker sütle karıştırılır ve karışım koyulaşıp karamel kahverengi olana kadar 3 ila 5 saat kısık ateşte pişirilir. Arequipe tencereye yapışmaması için sürekli karıştırılmalıdır. Bunu yapmak için tahta veya plastik bir kaşık kullanın – sütün kristalleşmesine neden olacağından metalden yapılmış kaşık kullanmaktan kaçının. Arequipe hazır olduğunda oblealara yayılmadan önce tamamen soğumaya bırakılmalıdır.

Diğer Dolgular: Oblealar, arequipe’ın yanı sıra mora (böğürtlen reçeli), taze meyve, kıyılmış hindistan cevizi, yoğunlaştırılmış süt, çikolata şeker serpme ve rendelenmiş peynir ile de doldurulabilir. Kolombiya’da, taze, yumuşak, tuzlu bir peynir olan queso costeño kullanıyorlar.