Tendon (Japonya)

Tendon

Tempura ve donburi’nin lezzetli bir kombinasyonu bu klasik Japon tek kase yemeği, taze buharda pişirilmiş pirinç üzerine serilmiş, dövülmüş ve derin yağda kızartılmış deniz ürünleri veya sebzelerden oluşur. Tendon için en popüler içerikler, hemen hemen tüm tempura yemeklerinde bulunabilen ebi veya karidesleri ve nasu olarak adlandırılan Japon patlıcanı ve ayrıca daikon turp ve kabocha kabak gibi diğer sebzeleri içerir.

Tendon genellikle dashi çorbası suyu ve soya sosu, mirin ve kaeshi adı verilen şeker karışımı ile yapılan iştah açıcı bir tempura sosu olan umami veren tentsuyu ile karıştırılır. Alternatif olarak, tendon kasenizin daha da iştah açıcı görünmesini sağlamak için tempura parçaları, buharlı bir pirinç yatağının üzerine düzgün bir şekilde düzenlenmeden önce herhangi bir dashi veya soya bazlı sosa ayrı ayrı daldırılabilir.

Japonya’da tendon yemekleri genellikle öğle yemeğinde veya hafif bir akşam yemeği olarak tüketilir.

Tendon Tarifi

Tendon İçin Gerekli Malzemeler / 2 kişilik

300 gr pişmiş pirinç
75 gr tempura unu
110 ml buz gibi soğuk su
4 shiitake mantarı
1/2 soyulmuş renkon lotus kökü
80 g kabuklu kral veya kaplan karidesleri
1/4 patlıcan
Ayçiçeği veya bitkisel yağ

Sos

120 gr mirin. (Mirin yerine 2 birim şekere 1 birim sirke ile hazırlanan bir karışım kullanılabilir.)
40 gr soya sosu
20 gr dashi
40 gr şeker

Tendon Nasıl Yapılır

Pirinci pişirmeye başlayın.

Pirinç pişirilirken tempura için malzemeleri hazırlayın. Renkon lotus kökü ve patlıcanı 1 cm kalınlığa kadar dilimler halinde kesin. Kabukları karideslerden çıkarın, ancak kuyruğu bağlı bırakın.

Renkon lotus kökü, patlıcan, shiitake mantarları ve karidesleri bir mutfak havlusu ile kurulayın ve soğumaları için buzdolabına koyun.

Yağı ağır tabanlı bir tavaya veya demir tavaya dökün, böylece 2/3 oranında doldurulur. Yağı 160 – 170˚C’ye ısıtın.

Bu arada tempura hamurunu hazırlayın. Tempura ununu buz gibi suyla karıştırın. Hem hamur hem de tempura bileşenlerinin mümkün olduğunca soğuk olması önemlidir çünkü tempura’yı gevrek ve hafif yapar.

Malzemelerin üzerine biraz un serpin. Ardından yağı kontrol edin: içine bir miktar tempura hamuru damlatın ve cızırdamaya başlarsa kızartmaya hazırdır. Şimdi, malzemeleri tamamen kaplanacak şekilde hamurun içine daldırın ve yavaşça sıcak yağa koyun. Hafifçe altın olana kadar her iki tarafta bir dakika kızartın. Küçük gruplar halinde çalışın.

Fazla yağı boşaltmak için tempura ile kızartılmış malzemeleri bir mutfak havlusu üzerine koyun.

Şimdi sosu hazırlayın. Küçük bir tencerede mirin’i yüksek ateşte kaynatın, böylece alkol buharlaşır. Soya sosu, dashi ve şeker ekleyin. Birkaç dakika pişirin.

Servis yapmak için pişmiş pirinci bir donburi kasesine koyun, üstüne tempura koyun ve üzerine sos dökün.