Miso Soup (Japonya)

miso çorbası

Miso çorbası, dashi, miso ezmesi ve deniz yosunu veya tofu gibi çeşitli ek bileşenlerden yapılan geleneksel Japon soya bazlı bir çorbadır. Günün herhangi bir saatinde yaygın olarak bulunmasına rağmen, Japon halkının %70’inden fazlasının çorbayı kahvaltıda tükettiği tahmin edilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Japon restoranlarında miso çorbası genellikle başlangıç olarak sunulur. Çorbanın kanı alkalileştirmesi ve sinir sistemini canlandırması nedeniyle tıbbi özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Ana bileşen miso olarak adlandırılır – pirinç, tuz, su ve fermente soya fasulyesi, dokuda fıstık ezmesine benzer bir macun haline getirilmiş bir kombinasyon.

Miso asırlıktır ve kökleri, Budist rahipler tarafından 2500 yıldan daha uzun bir süre önce Çin’de icat edilen fermente soya fasulyesi ezmesi olan chiang’dadır. Japonya’da yüzyıllardır servis edilen miso çorbası, Japon mutfağında önemli bir öğündür, rakamlar, Japonların dörtte üçünün günde en az bir kase miso çorbası tükettiğini göstermektedir. Miso, Asuka döneminde (592 – 710) Çin’den Japonya’ya geldi, ancak Japonya’da bağımsız olarak geliştirdiği ile ilgili bir teori de var.

Miso çorbası nispeten hızlı ve hazırlanması kolay olduğu için, Japonya’da, çorbanın muazzam popülaritesinin bir kanıtı olarak hareket eden, küçük bir miktar para karşılığında otomatlarda hazır çorba bardakları bile bulunmaktadır.

Miso Çorbası Tarifi

Miso Çorbası İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

800 ml dashi veya sardalya suyu
50 gr nameko mantarı (veya 2 shiitake mantarı)
1/3 kek tofu
80 gr kırmızı miso
4 sap yonca
Öğütülmüş sansho biber

Miso Nasıl Yapıılır

Stoğu beğeninize göre hazırlayın.

Mantarları ince dilimler halinde kesin. Nameko mantarları taze veya konserve olarak satın alınabilir. Düğme mantarlarına benzerler ve onları shiitake mantarları ile değiştirebilirsiniz.

Miso çorbası hazırlamak için, misoyu 2 yemek kaşığı ılık et suyu ile eritip yumuşatıp başlayın. Doğru şekilde çözünmeyeceğinden, misoyu doğrudan stok kabına eklemeyin.

Stoğu orta ateşe koyun ve yavaş yavaş yumuşatılmış misoyu ekleyin. Pürüzsüz olmasını istiyorsanız çorbayı süzün.

Miso çözüldükten sonra tofu (küçük küpler halinde kesilmiş), yonca sapları (küçük parçalar halinde doğranmış) ve dilimlenmiş mantarları ekleyin. Kısa süre ısıtılıncaya kadar pişirin, ancak kaynatmayın.

Biberle süsleyin, üzerini kapatın ve sıcak olarak servis edin.

Pişirme İpuçları

Dashi: Dashi, miso çorbası da dahil olmak üzere birçok Japon tarifinin temelini oluşturan çok amaçlı et suyudur. Kurutulmuş yavru sardalya (niboshi), kurutulmuş yosun (kombu), kurutulmuş ve füme skipjack ton balığı (katsuobushi), kurutulmuş shiitake (hoshi-shiitake) vb. gibi çeşitli malzemelerle yapılabilir. Japonya’nın her yerinden satın alınabilir, ancak gelenekçiler yalnızca sıfırdan yapılan dashi’nin tatmaya değer olduğuna inanıyor ve hatta bir şefi dashi’nin tadına göre yargılıyor. Dashi suyu dondurulabilir veya üç güne kadar buzdolabında saklanabilir, ancak bu, miso çorbası için bir seçenek değildir.

Miso Ezmesi: Japon mutfağının bir diğer temel taşı olan miso ezmesi, soya fasulyesinin tuz ve kojikin mantarında fermente edilmesiyle hazırlanır. Pirinç, arpa, darı ve buğday gibi diğer malzemeler de eklenebilir. Japonya’nın miso üretiminin %80’inin miso çorbasıyla sonuçlandığı söyleniyor. Fermente etme süreci birkaç haftadan üç yıla kadar sürer ve baharat için kullanılan tuzlu ve lezzetli macunla sonuçlanır. Miso hamurunun üç temel türü ve sonsuz çeşidi vardır: beyaz hamur shiromiso kısa bir süre için fermente edilir ve daha uzun fermente olan kırmızı hamur akamizodan daha hafif bir tada sahiptir, iki macunun karışımına ise awase denir. Genellikle markette satın alınan bir miso ezmesi seçmek tamamen bir zevk meselesidir ve hangisinin size en uygun olduğunu bulmak için birkaç farklı tür denemek isteyebilirsiniz.

Diğer Malzemeler: Miso çorbasına hemen hemen her malzeme eklenebilir, ancak azı daha iyidir kuralına uymak akıllıca olacaktır. Soya peyniri, daikon, ıspanak, patates, havuç, soğan, kabocha balkabağı, patlıcan, bambu, bambu filizleri, Japon şalgamları, somon, domuz eti, tavuk, karides – seçenekler sonsuzdur ve genellikle mevsime göre ayarlanır.

Kaynatma: Miso çorbası hazırlamak için önemli bir kural – asla kaynamasına izin vermeyin! Dashi’yi, özellikle de yosundan (kombu) yapılanı kaynatmak onu acı bırakabilir ve dashi’yi miso ezmesi ile kaynatmak, miso’nun tadı ve sağlık yararlarını yok eder. Isı orta ila düşük tutulmalı ve miso çorbası asla kaynama noktasının ötesine geçmemelidir.

Servis: Genel kural, miso çorbasının her zaman sıcak servis edildiğini söylüyor. Çoğu Japon bunu doğrudan kaseden içiyor ve katı malzemeleri yemek için yemek çubukları kullanıyor. Kahvaltıda servis edilirse, genellikle bir kase pirinçle birlikte gelir ve tüm bunlara bir garnitür eklenirse, iyi dengelenmiş bir üç çeşit yemek olan bir ichiju-issai yapar.