Şekerpare (Türkiye)

Şekerpare

Baklavadan sonra Türkiye’nin en popüler tatlılarından biri olan şekerpareler, altın sarısı kahverengi olana kadar pişiriliyor, ardından yoğun, limonlu şerbetle ıslatılıyor, bu da onları özellikle nemli ve yumuşak yapıyor. Şekerpare, her Türk evinde yapılan, her pastanede satılan ve hemen hemen her restoranın menüsünde yer alan klasik bir tatlıdır.

Türk tatlısı olmasına rağmen adı Farsça şakar-būre “hamur ve şekerle yapılan bir tatlı” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Farsça şakar “şeker” ve Farsça būre “börek, çörek” sözcüklerinin bileşiğidir.

Şekerpare, unlu ve irmikli tatlılar kategorisine girer ve Türkiye dışında Yunanistan ve Arnavutluk’ta da oldukça popülerdir.

Bu tatlı, geleneksel olarak çeşitli aile kutlamaları ve dini bayramlar için de hazırlanmaktadır. Şekerpare, en çok Türk kahvesi ve çay ile birlikte tüketilir.

Şekerpare Tarifi

Şekerpare İçin Gerekli Malzemeler / 20 adet

300 gr sade, çok amaçlı un
95 gr ince taneli irmik
125 gr tuzsuz tereyağı
115 g şeker
2 yumurta
1 küçük limon kabuğu rendesi
20 gr kabartma tozu
2 yemek kaşığı hafif zeytinyağı (ve biraz da fırın tepsisini yağlamak için)
20 adet beyazlatılmış badem veya fındık
Küçük bir kase soğuk su (şekerpare kurabiyelerini şekillendirmeye yardımcı olmak için)

Şerbet

1 küçük limon suyu
345 gr şeker
480 ml su

Şekerpare Nasıl Yapılır

Başlamadan önce fırını önceden 180 °C’ye ısıtın. Soğuması için yeterli zamana sahip olması gerektiğinden önce şerbeti yapmanız gerekecek.

Bir tencerede şekeri ve suyu orta ateşte karıştırın ve kaynatın. Şimdi şeker eriyene kadar karıştırın ve ardından limon suyunu ekleyin. Ateşi kısın ve 15 dakika kaynatın. Şerbet hafifçe koyulaşınca ocağı kapatın ve soğumaya bırakın.

Hamuru yapmak için önce tereyağını küçük bir tencerede kısık ateşte dikkatlice eritin. Büyük bir kapta elenmiş unu irmikle karıştırın, sonra ortasına çukur açın ve eritilmiş tereyağını dökün.

Daha sonra iki yumurta, şeker, limon kabuğu rendesi, zeytinyağı ve kabartma tozunu karıştırıp beş dakika yoğurun. Yumuşak, nemli bir hamur elde etmelisiniz.

Hamuru nemli bir bezle örtün ve 15 dakika dinlendirin. Kurabiyeleri şekillendirmenize yardımcı olması için yakınlarda küçük bir kase soğuk suya ihtiyacınız olacak. Hamur dinlendikten sonra tekrar beş dakika yoğurun.

Şimdi ellerinizi ıslatın, hamuru bölün ve yirmi pinpon topu büyüklüğünde top haline getirin. Topları yağlanmış fırın tepsisine yan yana koyun. Her bir top arasında biraz boşluk bıraktığınızdan emin olun, böylece pişirme sırasında genişlemeleri için yer açın.

Hamur toplarının her birine hafifçe bastırın, böylece biraz düzleşsinler ve her birinin ortasına bir badem veya bir fındık atın. Önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika veya açık kahverengiye dönmeye başlayana kadar pişirin.

Fırından alınıp soğuk şerbeti henüz sıcak olan şekerparenin üzerine dökün. Şimdi soğumaya bırakın. Yaklaşık 15 dakika sonra şekerpare kurabiyeleri şurubu emip yumuşayıp nemli hale gelir. Soğutulan şekerpare en iyi şekilde biraz çay veya kahve ile yenir.

Pişirme İpuçları

Şerbet: Şekerpare yapılırken ilk adım, soğuması için yeterli zamana sahip olması gerektiğinden şerbeti yapmaktır.

Pişirme: Şekerpareyi fırın tepsisine koyduğunuzda, pişirme sırasında genişleyeceğinden her biri arasında yeterince boşluk bıraktığınızdan emin olmalısınız.

Malzemeler: Malzemeleri denemek istiyorsanız, badem veya fındıkları kiraz ile değiştirmeyi deneyin.