Cheddar Peyniri (İngiltere)

Cheddar peyniri

Keskin inek sütü peyniri olan Cheddar, bugün dünyanın en popüler peynirlerinden biridir ve ilk olarak 12. yüzyılda İngiltere’nin Somerset şehrinin Cheddar köyünde üretilmiştir. Cheddar pastörize inek sütünden yapılan sert bir peynirdir ve rengi beyazdan uçuk sarıya kadar değişir.

Gençken dokusu pürüzsüzdür, olgunlaşmaya bırakıldığında doku ufalanır ve daha keskin bir tat alır. Genellikle “Ceddar’ın babası” olarak anılan bir peynir üreticisi olan Joseph Harding, otantik Somerset Cheddar’ın sıkı bir dokuya, fındığı andıran ince bir tada ve ağızda eriyen bir kaliteye sahip olması gerektiğini söylemiştir.

Cheddar, İngiltere kökenli olmasına rağmen, coğrafi olarak korunmadığı için herhangi bir yerde yapılan peynirler için cheddar adı kullanılabilir. Bu nedenle günümüzde birçok süpermarkette düşük kaliteli cheddarlar bulunmaktadır. Satın alırken özellik bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu peynir tüm dünyada sevilir ama en çok İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdir, genellikle peynire yoğun bir turuncu renk veren annatto tohumlarıyla renklendirilir. Özellikle, eritilerek kullanıldığı ton balığı ve makarna gibi yemeklerde mükemmeldir. Izgara peynirli sandviçlerde de kullanılır.