Gorgonzola Peyniri (İtalya)

Gorgonzola

İlk olarak MS 879’da Milano’nun hemen dışında yerleşik bir Lombardiya kasabası olan Gorgonzola’da üretilen bu tür mavi peynir, inek sütü ile yapılır ve yeşil veya mavi küflü görünümüyle ile ayırt edilir. Mavi damarlanmayı indüklemek için süt, penisilin sporları ile aşılanır.

Yaşına bağlı olarak bu İtalyan peynirinin iki çeşidi vardır. Yaklaşık iki ay olgunlaşan Gorgonzola Dolce oldukça yumuşak, kremsidir, tereyağı notaları ve ekşi krema içeren hafif bir tada sahiptir. Gorgonzola Piccante ise daha sıkı, daha ufalanan bir versiyondur ve en azından güçlü, keskin lezzetini geliştirmek için üç ay yaşlanmalıdır.

Bu çok yönlü peynir çeşitli şekillerde tüketilebilir. Risotto veya makarna soslarında eritilir, salataların üzerinde ufalanır veya taze meyveler, sebzeler ve yeşil elma, turp, incir, armut, ceviz, kereviz gibi kuru yemişler eşliğinde meze ve başlangıç olarak sunulur.

Gorgonzola Peyniri Çeşitleri

Gorgonzola dolce

Gorgonzola Dolce: Gorgonzola dolce, geleneksel bir İtalyan Gorgonzola peyniridir. Peynir, pastörize edilmiş inek sütünden yapılır ve tüketilmeden önce en az 45 gün yaşlanmaya bırakılır. Doğal küflü kabuğunun altındaki doku kremsidir ve macun boyunca mavi damarlar akar. Gorgonzola piccante peynirinin aksine, aromalar yumuşak ve sütlüdür, tatlar ise kremsi, yumuşak, tatlı ve tereyağlıdır. Gorgonzola dolce’yi Vin Santo veya Champagne ile eşleştirmeniz önerilir.

Gorgonzola piccante

Gorgonzola PiccanteGorgonzola piccante pastörize inek sütünden yapılan geleneksel bir İtalyan Gorgonzola mavi peyniri çeşididir. Doğal küflü kabuğunun altındaki doku, gövde boyunca akan mavi damarlarla birlikte ufalanır ve kompakttır. Aromalar baharatlı ve keskin iken, Gorgonzola dolce versiyonunun aksine tatlar keskin, güçlü, yoğun ve kremsidir. Peynir genellikle en az 80 gün dinlendirilir. Peyniri rom, porto veya bal likörü ile eşleştirmeniz önerilir.