Gouda Holland Peyniri (Hollanda)

Gouda Holland

Gouda Holland, yalnızca Hollanda çiftliklerindeki inek sütünden üretilen yarı sert bir Hollanda peyniridir ve dünya çapında en popüler peynirlerden biridir. Peynir, düzleştirilmiş bir teker şeklinde yapılır ve olgunluk aşamasına bağlı olarak lezzetli ve aromatiktir (hafif, meyvemsi, tatlı, tereyağlı aromalar).

Yeni Gouda’nın tatlı, meyvemsi bir tadı vardır ve bekledikçe koyu sarı ve daha sert, neredeyse tanecikli hale gelir. Tadı karmaşıktır; meyveli notalardan, ağızda zengin ve pürüzsüz bir his bırakan kakao ve yer fıstığının ipuçlarına kadar.

Yeni Gouda, sandviçler, atıştırmalıklar ve salatalar için harikadır. Eski Gouda, Tripel, Dubbel veya Trappist gibi güçlü soluk biralarla gerçekten iyi gider. Şarap meraklıları ise peyniri Pinot Noir veya Barolo gibi bir kadeh şarapla yiyebilirler.

Peynir ne kadar uzun yaşlanırsa o kadar çok karamel ve karamela aroması ve gevrek bir doku alır. Korumalı Coğrafi İşaretler (PGI) statüsüne sahiptir, yani peynir, Hollanda ineklerinden elde edilen süt kullanılarak geleneksel yöntemlerle Hollanda’da üretilmektedir.