Grana Padano (İtalya)

Grana Padano

İlk olarak 11. yüzyılda Chiaravalle Milanese’deki Santa Maria di Rovegnano Manastırı’nın Cistercian rahipleri tarafından üretilen Grana Padano, muhtemelen çok daha ünlü Parmigiano Reggiano ile rekabet edebilecek çok az sayıda parmesan peynirinden biri olarak biliniyor.

Bu sert peynir pastörize edilmemiş, yarı yağsız inek sütünden yapılır ve şu çeşitlerde mevcuttur: Grana Padano, Trentin Grana ve Grana Grattugiato. Farklı olgunlaşma aşamalarında satılır: Grana Padano (9-16 ay), Grana Padano Oltre 16 ay (16 aydan fazla) ve Grana Padano Riserva (20 aydan fazla).

Bugün Grana Padano, Po Vadisi boyunca, yani Lombardiya, Trentino-Alto Adige, Veneto ve Emilia Romagna bölgelerinde bulunabilir. Peynir yaşlandıkça, tatlar daha belirgin, lezzetli ve karmaşık hale gelirken, doku daha da grenli olur ve ufalanır.

Sofra peyniri olarak ya da çok çeşitli yemeklerin üzerine rendelenebilir ve daha genç versiyonlar tipik olarak beyaz şaraplarla, Grana Padano Riserva ise tam gövdeli kırmızı şaraplarla eşleştirilir. Yiyecek eşleştirmeleri ile ilgili olarak, Grana Padano 9-16 ay kayısı ve siyah çay ile eşleştirilmelidir, Grana Padano Oltre çilek ve biberle iyi gider, Riserva çeşidi ise armut ve Madagaskar vanilyası ile servis edildiğinde son derece güzeldir.

Aroma, görünüm ve doku testlerinden geçen peynirlerin son derecelendirilmesi ve markalaması 1954 yılında kurulan Consorzio di Tutela del Formaggio Grana Padano DOP tarafından yapılır.