Kasseri Peyniri (Yunanistan)

Kasseri

Bu yarı sert peynir geleneksel olarak koyun sütünden, bazen de %20’den fazla olmayan keçi sütü ilavesiyle üretilir. Makedonya, Teselya, İskeçe ve Midilli bölgelerinde yapılır. Bu peynir, 19. yüzyıldan beri Yunanistan’da üretilmektedir.

Düzenlemeler Kasseri’nin en az üç ay olgunlaşmasını gerektirir, ancak genellikle altı ila on iki ay olgunlaşmaya bırakılır. Kasseri’nin daha genç versiyonları, oldukça tatlı ve keskin olan narin bir tada sahipken, olgunlar parmesan peynirine biraz benzeyen tuzlu ve keskin hale gelir.

Bu soluk sarı peynir, pasta filata tekniği ailesine aittir ve mozzarella veya beyaz peynir yerine kullanılır. Bu lezzetli peynirin bir ısırığı, yapımında kullanılan koyun sütü nedeniyle ağızda biraz tatlı bir tat bırakacaktır. Yumuşak, hafif sütlü bir tada ve tereyağlı bir dokuya sahiptir, bu da onu mükemmel bir sofra peyniri yapar.

Kasseri genellikle sandviç veya pizzalarda dilimlenmiş olarak tüketilir. Geleneksel olarak, pita kaisarias, kasseri tiganismeno veya saganaki gibi Yunan yemeklerinin ana maddesidir.