Mascarpone Peyniri (İtalya)

Mascarpone

Mascarpone,%60 ile %75 arasında değişen çok yüksek yağ içeriği ile karakterize edilen, Lombardiya’nın İtalyan bölgesinden bir peynirdir. Yapısı, üretim sürecine bağlı olarak pürüzsüz, kremsi veya tereyağlı olabilirken, tatlar limonlu, tatlı, dolgun ve tereyağlıdır.

Cheesecake, zabaglione ve tiramisu gibi tatlıların hazırlanmasında önemli bir bileşendir. Mascarpone, hardal, taze otlar veya ançuez eşliğinde tuzlu yemeklerde de kullanılabilmesine rağmen, genellikle kahve veya kakao ile karıştırılır.

Mascarpone’un 16. yüzyılın sonlarında ve 17. yüzyılın başlarında ortaya çıktığına inanılıyor, isminin İspanyolca mas que buene kelimesinden türediği düşünülüyor, yani “iyiden daha iyi” anlamına geliyor. Bazıları da adının yerel İtalyan lehçesindeki Ricotta anlamına gelen mascarpia kelimesinden geldiğini iddia ediyor.

Adının kökenine bakılmaksızın mascarpone, çok yönlülüğü ve aromasıyla övülen en popüler İtalyan peynirlerinden biri olmaya devam ediyor. Eşsiz bir deneyim için şekerli ve limonlu elma dilimleri ile servis edin.