Mozzarella Peyniri (İtalya)

Mozzarella

Mozzarella, tam yağlı inek sütünden yapılan taze, yumuşak, gergin bir lor peyniridir. Mozzarella, taze sütün kokulu aromasına ve hassas kremsi bir tada sahip olması nedeniyle, geleneksel olarak açık beyaz şaraplarla eşleştirilir. Bu İtalyan klasiği Campania bölgesinden geliyor, ancak günümüzde tüm ülkede üretiliyor.

Mozzarella peyniri yapma geleneği MÖ 4. yüzyıla kadar uzanır, ancak ismine ilk resmi atıf, ünlü bir Rönesans şefi olan Bartolomeo Scappi’nin 1570 yemek kitabında bulundu. Bir dizi farklı yemek hazırlamak için kullanılan mükemmel bir sofra peyniridir ve Caprese salatası ile ünlü Pizza Napoletana‘nın temel bileşenidir.

Mozzarella Peyniri Çeşitleri

Burrata

Burrata: Güney İtalya’nın Puglia bölgesinden, özellikle Bari ve Barletta-Andria-Trani illerinden elde edilen bir zanaat peyniridir. Peynir, inek sütü, peynir mayası ve krema ile elde yapılır. Peynirin, uzatılmış mozzarella tellerinden bir kabuk oluşturma ve onu tatlı, zengin krema ve daha küçük kalan mozzarella parçalarıyla doldurma fikri olan bir peynirci olan Lorenzo Bianchino Chieppa tarafından yaratıldığına inanılıyor.

Bocconcini

Bocconcini: Campania menşeli bir İtalyan peyniridir. Kabaca bir yumurta büyüklüğünde, manda sütü veya bufalo ve inek sütünün bir kombinasyonuyla yapılan mozzarella tipi bir peynirdir. Bu kabuklu küçük toplar yarı yumuşak, kremsi, elastik ve esnek, tatlar ise hafif, tereyağlı ve biraz tatlıdır.

Mozzarella di Bufala Campana: Manda ve inek sütü kombinasyonu ile yapılan birçok manda mozzarella peyniri çeşidi olmasına rağmen, bu şekilde etiketlenebilmesi için, hakiki mozzarella di bufala campana’nın, %100 yerli manda sütünden yapılması ve ya Campania’da ya da komşu Lazio, Puglia ve Molise bölgelerinde üretilmelidir.

Stracciatella: Puglia’dan gelen geleneksel bir İtalyan peyniridir. Bu peynir aslında taze krema ile karıştırılmış parçalanmış mozzarella di bufala (sfilacci, manda sütünden yapılmış) ipliklerinden yapılan burratanın iç kısmıdır.

Ciliegine Mozzarella: Geleneksel bir İtalyan mozzarella peyniri türüdür. Pastörize inek sütü veya bazen manda sütü ile yapılan küçük ve pürüzsüz beyaz mozzarella toplarından oluşur. Ciliegine, başka bir mozzarella top türü olan bocconcini’den biraz daha küçüktür.

Treccia di Mozzarella: Geleneksel bir İtalyan mozzarella peyniridir. Bu mozzarella çeşidi, örgülü şekli ve parlak yüzeyi ile karakterizedir. Peynir pastörize inek sütünden veya bazen manda sütünden yapılır. Tatlar taze, narin ve sütlü iken doku, lifli, elastik ve yumuşaktır.

Nodini Mozzarella: geleneksel bir İtalyan mozzarella peyniridir. Peynir, pürüzsüz ve parlak bir yüzeye sahip, elle şekillendirilmiş küçük taze mozzarella fior di latte budaklarından oluşur. Genellikle pastörize inek sütünden ve bazen de manda sütünden yapılır.

Ovalini Mozzarella: Geleneksel bir İtalyan mozzarella peyniri türüdür. Pastörize inek sütü veya bazen manda sütü ile yapılan küçük ve pürüzsüz beyaz mozzarella toplarından oluşur. Tatlar yumuşak, taze, sütlü ve narin iken, doku yumuşak, elastik ve süngerimsidir.

Perlini Mozzarella: Geleneksel bir İtalyan mozzarella peyniri türüdür. Bu mozzarella türü, hepsinin en küçüğüdür ve yaklaşık inci büyüklüğündedir, adını da (pearl) bu özelliğinden almaktadır. Peynir pastörize inek sütünden veya bazen manda sütünden yapılır.