Parmigiano Reggiano Peyniri (İtalya)

Parmigiano Reggiano

Dünyanın en kaliteli peynirleri arasında sayılan Parmigiano Reggiano, taze ot ve saman üzerinde otlayan ineklerden elde edilen çiğ, yarı yağsız süt ile yapılır. Sert, kumlu bir dokuya sahiptir ve peynirin ne kadar olgunlaştığına bağlı olarak tadı cevizden sağlam ve hafif keskin arasında değişir.

Parmigiano Reggiano’nun kökenleri, Benedictine ve Cistercian keşişlerinin Po Vadisi sulak alanlarını geri kazandıkları ve daha sonra menşe yeri olan Parma şehrinin adını alan bu çok değerli peyniri üretmeye başladıkları Orta Çağ’a kadar uzanıyor.

Bugün Parmigiano, Emilia-Romagna’daki Parma, Reggio Emilia, Modena ve Bologna illerinde ve Lombardiya’nın Mantua eyaletinde üretilmektedir. Parmigiano aşağıdaki çeşitlerde mevcuttur:

Mezzano (2. seçim, 12-15 aylık), Parmigiano Reggiano (12-24 aylık veya daha uzun) ve 18 aylık bir sürenin ardından ek bir kalite değerlendirme testinden geçmesi gereken Parmigiano Reggiano Extra olgun.

Bu özellikle çok yönlü peynir, bir dizi klasik İtalyan yemeklerinde kullanılan temel bileşenlerden biridir; makarna, minestrone ve konsomenin üzerine rendelemek için idealdir, ancak tipik olarak hamur işleri, salatalar ve taze meyve veya kuruyemişlerle servis edilen sofra peyniri olarak da tüketilebilir.