Queso Manchego Peyniri (İspanya)

Queso Manchego

Queso Manchego, Albacete, Ciudad Real, Cuenca ve Toledo şehirlerindeki meralarda serbestçe otlayan, Manchega cinsinin çiğ veya pastörize koyun sütünden yapılan preslenmiş bir peynirdir. Çiğ sütten üretildiğinde, Manchego peyniri, Artesano olarak etiketlenir.

Rengi soluk sarıdan yeşilimsi-siyaha kadar değişir ve tadı hafif asidiktir ancak yaşlanma dönemine bağlı olarak baharatlı ve biberli de olabilir. Doku sağlam ve kompakttır ve küçük, düzensiz, eşit olmayan şekilde dağılmış gözler içerebilir.

Kabuk, doğal görünümünü korumak ve peyniri küften korumak için genellikle yıkanır ve parafinle kaplanır veya zeytine batırılır. Bu tam yağlı peynir, kalsiyum açısından zengindir ve A, D ve E gibi temel vitaminlerle doludur. 1,5 kg ağırlığa kadar olan tekerler en az 30 gün, daha büyük peynirler ise 2 aydan maksimuma 2 yıla kadar yaşlandırılır.

Manchego farklı yaş derecelendirmelerinde satılabilir – Fresco (iki hafta), Semi-Curado (üç haftadan dört aya kadar), Curado (üç ila altı ay) ve Anejo veya Viejo (bir ila iki yaş arası).

Queso Manchego Peyniri Çeşitleri

Manchego curado

Manchego Curado: Manchego curado, yaşlanmanın üçüncü aşamasında olan Manchego peyniridir. Peynir koyun sütünden yapılır ve 3 ila 6 aylıktır. Doku yarı sıkı, pürüzsüz ve kremsidir. Tatlar hafif, hoş, tatlı, cevizimsi, karamel benzeri ve biraz keskin. Manchego curadonun çok iyi erimesi nedeniyle quesadillalarda sıklıkla kullanılır.

Manchego semicurado

Manchego Semicurado: Manchego semicurado, yaşlanmanın ikinci aşamasında olan Manchego peyniridir. Peynir, koyun sütünden yapılır ve üç haftadan dört aya kadar yaşlandırılır. Dokusu yarı serttir, tatları ise curado çeşidinden (3-6 ay arası) biraz daha hafiftir.

Manchego fresco

Manchego Fresco: Manchego fresco, yaşlanmanın ilk aşamasında olan Manchego peyniridir. Peynir, koyun sütünden yapılır. Manchego fresconun rengi kemik beyazıdır ve yaklaşık iki hafta eskitilir. Aromalar ve tatlar taze, yumuşak ve sütsüdür. Dokusu keçi peynirine benzer, ancak lezzetleri çok daha zengin ve daha fazla tereyağlıdır. Bu Manchego çeşidi genellikle küçük ve sınırlı miktarlarda üretilir, bu nedenle peyniri bulmak zor olabilir. Parlak beyazlar veya kuru şeri ile eşleştirmeniz önerilir.

Manchego viejo

Manchego Viejo: Manchego viejo, yaşlanmanın dördüncü ve son aşamasında olan Manchego peyniridir. Peynir koyun sütünden yapılır ve doğal mağaralarda bir yıldan iki yıla kadar yaşlanır. Doku sert ve ufalanır, rengi derin ve zengin sarıdır. Tatlar karmaşık ve derin, keskin bir vuruş ve biraz biberli. Manchego viejo genellikle salata ve makarnanın üzerine rendelenir veya ufalanır, ancak kendi başına da yenebilir.