Roquefort Peyniri (Fransa)

Roquefort,

Roquefort (Rokfor), tam yağlı, pastörize edilmemiş koyun sütünden yapılan, Fransa’nın en ünlü peynirlerinden biridir. Peynir, gövdenin her tarafına dağılmış mavi damarlara sahiptir. Rokfor, dünyanın en iyi bilinen mavi peynirlerinden biridir. Benzer peynirler başka yerlerde üretilse de, AB yasaları, yalnızca Roquefort-sur-Soulzon’un doğal Combalou mağaralarında yaşlanan peynirlerin tanınmış bir coğrafi işaret olduğu veya korumalı bir menşe tanımına sahip olduğu için Roquefort adını taşıyabileceğini belirtir.
O kadar lezzetli ve sevilir ki, İmparator Şarlman’ın favorisiydi ve yerel olarak ‘kralların ve papaların peyniri’ olarak adlandırılır. Rokfor dışta nemli bir kabuğa sahipken, içte kırılgan dokulu ve kremsi, keskin, yoğun, karmaşık, keskin ve tuzlu, mavi küflü beyaz bir gövdeye sahiptir.
Fransa’nın güneyindeki mağaralarda en az 5 ay olgunlaşması gerekir. Yağ ve tuz içeriği yüksek olmakla birlikte, benzersiz anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu kanıtlandığı için sağlık açısından da faydalıdır.
Aveyron ve çevresindeki yöresel mutfak, ana yemek et sosları, tuzlu tartlar ve kişler, turtalar ve dolgular için birçok Rokfor bazlı tarifler içerir. Rokfor, incir, kuruyemiş, tatlı beyaz ve güçlü kırmızı şaraplarla çok iyi eşleşir. Salatalarda da sıklıkla kullanılır.