Stilton Peyniri (İngiltere)

Stilton

Stilton peyniri yalnızca Derbyshire, Nottinghamshire ve Leicestershire bölgelerinde üretilmektedir. İyi donabilen ve ‘İngiliz peynirlerinin kralı’ olarak adlandırılan birkaç peynir çeşidinden biridir. Stiltonların üç çeşidi vardır: Beyaz, Mavi ve Olgun / Vintage Stilton.

White Stilton, adından da anlaşılacağı gibi, kendi kabuğunu oluşturan tam krem pastörize inek sütünden yapılan beyaz, silindirik bir peynirdir. Tadı asidik, taze ve kremsi, açık ve gevrek bir dokuya sahip, kabuğu nemli ve pürüzsüzdür.

Bazen White Stilton’a kayısı, mango veya zencefilli gibi eklemeler yapılır ve eşsiz bir tatlı peynir yaratılır. Kardeşi Blue Stilton, yarı sert mavi peynir olması dışında aynı şekilde üretiliyor, temiz, güçlü bir tada sahip, içi mavi veya yeşil küflü damarlar ile zengin, kremsi bir renkle harika bir tatlı peynirdir.

Diğer mavi peynirlere göre tadı daha az keskin ve daha az tuzludur ve koku karakteristik olarak güçlü ve yoğundur. Kabuk, White Stilton’daki gibi pürüzsüz değil, buruşuk ve biraz daha pürüzlüdür. Daha uzun bir süre olgunlaşmaya bırakıldığında, lezzet yumuşar ve iç kısım daha da kadifemsi ve kremsi sarı renk alır.

Geleneksel olarak Noel’de Port ile servis edilir, ancak ceviz, kraker, bisküvi, kereviz, incir, armut ve gevrek ekmek ile eşleştirilebilir veya doyurucu bir yemek için mavi peynir ve kavrulmuş pırasalı tartta kullanılabilir.