Monterey Jack Peyniri (Amerika)

Monterey Jack

Monterey Jack, inek sütünden yapılan bir Amerikan peyniridir. İlk olarak İspanyol misyonerler tarafından queso blanco pais adı altında yapılan California’daki Monterey’den geliyor, ancak daha sonra 1859’da neredeyse tüm Monterey’i satın alan ve peyniri kısa süre sonra Jack’s Cheese olarak yeniden adlandıran David Jack tarafından alındı.

Bu yarı sert peynirin sağlam, açık, esnek ve kompakt bir dokusu ve doğal bir kabuğu vardır. Açık sarı renkte, tatlar ise yumuşak ve tereyağlıdır. Monterey Jack de son derece iyi erir. Dry Jack ve Pepper Jack gibi birkaç alt çeşidi vardır.

Peynir, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hemen hemen tüm süpermarketlerde kolayca bulunabilir.

Monterey Jack Peyniri Çeşitleri

Dry Jack

Dry jack, inek sütünden yapılan bir Amerikan peyniridir. Popüler Monterey Jack’in eski bir versiyonudur. Peynir, 6 ay veya daha uzun süre yaşlandırılır. Dokusu gevrek ve serttir, aromaları topraksıdır, tatları ise hafif, hafif tatlı ve cevizlidir.

Pepper Jack

Pepper Jack, Monterey, California’da üretilen bir Amerikan peyniridir. Bu popüler Monterey Jack peyniri çeşidi, baharatlı bir vuruş için jalapeno biberiyle tatlandırılmıştır. İnek sütünden yapılır ve kremsi, pürüzsüz ve açık bir dokuyu gizleyen doğal bir kabuğa sahiptir.

Chile Jack, Haystack Mountain Goat Dairy tarafından Colorado’da üretilen bir Amerikan Monterey Jack tarzı peynirdir. Peynir, hafif ve kavrulmuş Anaheim yeşil biber ilavesiyle keçi sütünden yapılır. Mumlu kabuğunun altındaki doku kremsidir.