Brunost Peyniri (Norveç)

Brunost

Brunost, inek ve keçi sütünden yapılan bir Norveç ve İskandinav kahverengi peyniridir. Peynir altı suyu önce kaynatılır, inek ve keçi sütü ile birleştirilir ve daha sonra karışım, şekerlerin çözülmesi ve karamelize olması için su ısıtıcısında kaynatılır.

Kaynama süresine bağlı olarak peynir daha az veya daha koyu ve renkli olabilir. Karışım, poşetlere konur ve şekerlerin kristalleşmesi için soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra sarılır ve tüketilmeye hazırdır. Brunost yoğun bir dokuya sahipken, tatlar tatlı ve karamel benzeridir.

Çavdar tostunun üzerine çilek reçeli ile servis edilmesi tavsiye edilir. Peynir tipik olarak bir dilimleyici ile dilimlenir.

Brunost Peyniri Çeşitleri

 

Geitost

Geitost: Norveç dağ çiftliklerinde 500 yıldır üretilen Geitost, peynir altı suyu ve krema ile yavaş yavaş 8 ila 10 saat pişirilen kahverengi bir peynirdir. Peynir, kare kalıplara preslenir ve laktoz şekerinden dolayı kahverengiye döner. Tadı tatlıdır ve yanık karamel kokusu vardır, bu nedenle Norveçli çocukların genellikle kahvaltıda yemelerinin nedeni budur. Geitost geleneksel olarak ekstra ince dilimlenir ve tipik olarak Norveç yassı ekmeği ile servis edilir.