Paški Sir Peyniri (Hırvatistan)

Paški sir peyniri

Paški sir, Pag adasından gelen sert bir Hırvat peyniridir. Peynir, Pag koyunlarının sütünden yapılır. Sert bura rüzgarı, adayı deniz tuzu ile tozlayarak koyunların otladığı çeşitli otları (ölümsüz, adaçayı ve deniz rezenesi gibi) tatlandırır ve bunun sonucunda sütlerinin eşsiz bir tadı vardır.

Bu ödüllü peynir, kuru, pul pul, grenli ve ufalanan bir doku ve keskin, tuzlu bir tada sahiptir. Peynir tipik olarak kül ve zeytinyağı ile ovulur ve daha sonra en az dört ay olgunlaşmaya bırakılır. Olgunlaştıkça, keskin ve lezzetli tatlar daha da güçlenir.

Gençken, otsu ve tuzludur, doku ve tat bakımından Queso Manchego‘yu anımsatır, eski versiyonu ise Pecorino Romano‘yu andırır. Peyniri oda sıcaklığında üçgen dilimlenmiş olarak servis etmeniz önerilir. Yaşlanmış olanı meyve reçelleri, zeytinyağı, kır çiçeği balı, hamsi, jambon dilimleri, üzümler veya porsuk köpüğü (küçük yerel ekmekler) ile eşleştirin, ancak yerel halkın söylediği gibi “sandviçlerde kullanmayın”.

Genç versiyonu risottolar ve makarnalar üzerine rende edilmeye uygundur veya eritilip makarna sosu olarak kullanılabilir. Eğer saklamak istiyorsanız, peynirin kurumasını ve küflenmesini önlemek için ahşap bir tahta üzerine yerleştirip arada bir çevirerek zeytinyağı sürmeniz önerilir.