Queijo Serra da Estrela (Portekiz)

Queijo Serra da Estrela

Serra da Estrela, Bordaleira Serra da Estrela ve Churra Mondegueira koyunlarının sütünden yapılan yarı yumuşak bir peynirdir. Sağım elle yapılır, daha sonra süt ısıtılır, tuzlanır ve devedikeni özü kullanılarak kesilir.

Lor, nemli ve soğuk koşullarda olgunlaşmaya bırakılan peynirlere dönüştürülür. Peynirin tadı temiz, tatlı ve hafif ekşi iken, sarımsı beyaz renkli kremsi, yarı yumuşak bir iç kısma sahiptir. Bu peynir Portekiz’in uluslararası beğeni toplayan en eski, en geleneksel gıda ürünüdür.

13. yüzyılda Portekiz kralı ilk peynir pazarını Celorico da Beira’da Serra da Estrela sıradağlarında bugün hala peynirin üretildiği yerde açtı. Bu peynir, Yeni Dünya’ya giden ilk gemilerin bazılarında bile mevcuttu.

Serra da Estrela geleneksel olarak meze veya tatlı olarak tüketilir ve Dão bölgesinden ve broa’dan gelen bölgesel şaraplarla ve yerel mısır ekmeği ile iyi uyum sağlar. Gelenek ve kültür açısından zengin bir ürün olan Serra da Estrela peyniri bölgenin gururu ve Portekiz’deki tüm koyun peynirlerinin babası olarak kabul ediliyor.