Kopanisti Peyniri (Yunanistan)

Kopanisti

Bu peynir geleneksel olarak inek, keçi veya koyun sütünden veya Güney Ege Denizi’ndeki Kiklad adalarında yetiştirilen ırklardan alınan üçünün bir kombinasyonundan üretilir. Hayvanların beslenmesinde bölgenin endemik aromatik bitkileri esas alınır ve bu da sütlerinin lezzetini etkiler.

Yakın geçmişte, bu peyniri üretmenin geleneksel yöntemi, sütü süzdükten sonra elde edilen kremadan yapılan taze tereyağının eklenmesiyle geliştirildi, ancak bu tereyağı peynirin toplam ağırlığının yalnızca %15’ini oluşturabilir. Yağ içeriğini artırır ve Kopanisti’ye daha da kremsi bir doku verir.

Bu beyaz ila hafif pembe peynirin tadı genellikle baharatlı, keskin, biberli ve penisilyum ve laktobasil gibi bakterilerin fermantasyonu nedeniyle rokforu anımsatan olarak tanımlanır. En iyi bilinen Kopanisti türleri Tinos ve Mykonos’tandır.

Peynir ağırlıklı olarak bir bardak uzo, retsina veya rakının yanında meze olarak servis edilir ve kremsi ve sürülebilir dokusu nedeniyle geleneksel yemeklerde ve sandviçlerde sıklıkla kullanılır.