Torta del Casar Peyniri (İspanya)

Torta del Casar

Torta del Casar, Portekiz sınırına yakın Cáceres ilinin Los Llanos de Cáceres, Sierra de Fuentes ve Montánchez ilçelerinde çiğ, pastörize edilmemiş koyun sütünden yapılan bir peynirdir. Adını, kökeni olan Casar de Cáceres ve şekline atıfta bulunan torta veya atortao’dan almıştır.

Torta del Casar, geleneksel şekilde yetiştirilen Merinos ve Entrefina koyunlarının çok düşük miktarda süt vermesinden dolayı çok nadir bulunan bir lezzettir. Yaban devedikeni olan cardoon ile yeniden işlenerek peynirin olgunlaşma sırasında yumuşamasına neden olur ve nihai ürüne biraz acılık verir.

Peynir en az 60 gün 4 ila 12 ºC’de yaşlandırılır ve bunun üzerine yarı sert bir kabuk ve yumuşak, kremsi bir merkez oluşturur. Bu aşamada tipik düşmüş şeklini alır ve bazen yumuşak merkezin sızmasını önlemek için bir sargı gerekir.

Kabuğu el değmeden bırakılabilir veya üzeri zeytinyağı ile kaplanabilir. Torta del Casar geleneksel olarak bütün olarak servis edilir, üstü dilimlenir ve daha sonra ekmeğe sürülür ve Kivi, Jamon Serrano ve beyaz şarap ile yenir. Yumuşak ve narin kalması için oda sıcaklığında saklanmalıdır, ancak peynir aynı zamanda ısınması için bir fırına da yerleştirilebilir.