Raclette de Savoie Peyniri (Fransa)

Raclette de Savoie

Raclette de Savoie, Fransa’daki Savoie bölgesinde ve İsviçre’deki Valais kantonunda yaygın olan eski bir dağ peyniridir. Adını, yöre halkının bu peyniri nasıl kestiğini anlatan “kazımak” kelimesinden alır.

Raclette, koyu bej hafif yapışkan kabuklu ve açık sarı gövdeli, pastörize edilmemiş yarı yumuşak inek sütü peyniridir. Hoş bir tada sahiptir, ancak bir ateşin önünde veya sıcak bir ızgara altında ısıtıldığında özellikle lezzetli olur ve ancak o zaman tam aroması yoğunlaşır.

Geleneksel olarak, büyük bir peynir ikiye bölünür ve açık ateşe bakan bir taşa yaslanırdı. Elastik iç kısmın dış tabakasının kademeli olarak ısınmasına izin verilir, buruşmaya ve renk değiştirmeye başladığında, insanlar sıcak eriyen peynirde fırınlanmış patateslerin içine koyarlar.

Peynirin zengin ve lezzetli aroması, patatesler için mükemmel bir eşliktir, ancak aynı zamanda pişmiş ve işlenmiş etle de iyi bir uyum sağlar. Günümüzde geleneksel yemek, peynir dilimlerinin ızgaranın altına ısıtılmasıyla oluşturulabilir ve Valais’deki gibi çay veya geleneksel Vin de Savoie gibi beyaz şarapla servis edilebilir.