Asado Tekniği (Arjantin)

Asado

Arjantin gastronomisinin ve kültürünün bir yansıması olan asado bir yemekten çok daha fazlasıdır. Arjantin, Şili, Uruguay, Paraguay ve diğer bazı Güney Amerika ülkelerinde, arkadaşların ve ailenin açık havada yemek pişirme zevkini paylaşmak için katıldığı hem mutfak hem de sosyal bir etkinliktir.

Asado geleneksel olarak Arjantin’de en çok bilinen sığır eti olmak üzere çok çeşitli ızgara etlerle yapılır. Et, la parrilla adı verilen özel bir tuğladan yapılmış ızgarada pişirilir ve ateş, kırsal için daha tipik olan ve asado criollo olarak bilinen odun kömürü (parrilla al carbón) veya odun (parrilla a leña) ile yapılabilir.

Izgaraya ilk önce chorizos (domuz sosisi), morcilla (kan sosisi) ve achuras (sakatat), ardından matambre (gül) ve entraña (etek bifteği) gibi daha ince dana eti kesimleri gelir.

Diğer tüm sulu asado etlerinde olduğu gibi, fuego lento veya yavaş ateşte mükemmel bir şekilde ızgara yapılır. En popüler kesimlerden bazıları arasında bife de chorizo ​​(sığır filetosu), tira de asado (sığır kaburga, flanken tarzı), bife ancho (Arjantin ribeye), bife angosto (striploin), bife de costilla (T-bone veya porterhouse) bulunur.

Son olarak, asado etlerine çeşitli mezeler ve salataların yanı sıra, chimichurri ve salsa criolla sosları eşlik ediyor.