Barbacoa Tekniği (Meksika)

Barbacoa

Tarih boyunca, barbacoa kelimesi birçok anlamla ilişkilendirilmiştir. Sözcüğün ilk sözü Karayip kökenlerine sahipti, burada çubuklardan oluşan bir çerçeveyle oluşturulan bir mekanizmaya ve bu eski cihazı kullanarak malzemeleri hazırlama yöntemine atıfta bulundu.

Ayrıca, popüler inanış, barbekü kelimesinin kökenlerinin aynı kelimeden kaynaklandığıdır. Bununla birlikte, Meksika’da kelime, biraz farklı bir et hazırlama ve pişirme tarzını ifade eder. Geleneksel Meksika barbacoa yöntemleri, zeminde bir delik kazmayı, deliğin altını ve yanlarını kayalarla kaplamayı ve ayrıca üstüne yanan odun tabakası ekleyerek, yavaşça yanmasını ve kömüre dönüşmesini içeriyordu.

Bir sonraki adım, agav yapraklarını kömürlerin üzerine koymak ve hazırlanan eti üzerine koymaktı. Delik bir teneke ile kapatılacak ve sıkıca kapatılacaktır. Hayvanları uzak tutmak için üstüne bir alev daha yakılır ve et gece boyunca pişirmeye bırakılırdı.

Bu Meksika geleneğinin kökeninin et pişirmek için aynı tekniği kullanan eski Maya ve Aztek kültürlerine dayandığına inanılıyor. Ancak, barbacoa kelimesini kullanmadılar ve bu eski pişirme tekniğini belirtmek için antik Karayip yaratımına atıfta bulunan kelimenin ne zaman kullanılmaya başlandığı belirsizliğini koruyor.

Meksika’nın bazı bölgelerinde pibil, tatema ve birria kelimeleri yer altında pişirilen benzer yemekleri tarif etmek için kullanılır, ancak bunların hepsinin barbacoa tekniğinin stilleri olduğuna inanılıyor. Barbacoa’da geleneksel olarak kullanılan et hayvan başlarıdır – keçi ve inek Meksika’nın favorileridir.

Barbacoa, Meksika geleneğiyle yakın ilişki içinde olan kuzey Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney bölgelerinde özellikle popülerdir. Son yıllarda, sağlık ve güvenlik düzenlemeleri nedeniyle, barbacoa nadiren geleneksel formunda bulunabilir.

Delikler, benzer ancak aynı olmayan yemekler üreten modern düdüklü tencerelerle değiştirildi.