Barbecue Tekniği (Amerika)

barbekü

Modern Amerikan barbeküsü, doğrudan Karayip yerlilerinin sömürgeciler gelmeden çok önce yaptıkları dumanla pişirme geleneği olan barbacoa‘dan kaynaklanıyor. Barbekü başlangıçta çoğunlukla kırsal alanlarda bulundu, ancak son yıllarda daha büyük şehirlere taşındı. Barbekü çeşitleri, kuzeyden güneye ve doğudan batıya çılgınca değişen stillere sahip coğrafyayla büyük ölçüde bağlantılıdır.

Doğu Kuzey Carolina’da domuz, kömürlerin üzerinde yavaşça pişirilir ve işlem boyunca doğranırken veya çekilirken baharatlı kırmızı biber gevreği ve sirke sosuyla saatlerce ıslatılır. Çekilmiş domuz eti daha sonra yumuşak beyaz çöreklere doldurulur ve üzerine taze, mayonez aromalı lahana salatası eklenir.

Batı Kuzey Carolina’da, Lexington tarzı barbekü, biber, sirke ve ketçap sosu ile yoğun bir şekilde terbiye edilmiş ve yavaş pişirilmiş domuz omuzlarıyla yapılır. Texas barbekü, domuz etini çukurlarda pişirilmiş yumuşak dana eti ile değiştirirken, Lentuckyliler Worcesteshire sosunda yavaş yavaş koyun eti pişirmeyi severler.

Memphis’e seyahat ederken, özel bir kuru ovma baharatıyla elde edilen lezzetli, baharatlı bir kabuğa sahip mangalda domuz kaburgaları bulabilirsiniz. Barbekü, bir pişirme tekniğinden daha fazlası, komşu devletler arasındaki rekabet ve Güney’deki sayısız yarışmada şampiyonluk yarışmaları ile kendi başına bir alt kültürdür.