Karaage Tekniği (Japonya)

Karaage

Kuru kızartma olarak da bilinen karaage, çeşitli yiyeceklerin önce ararot nişastasıyla hafifçe kaplandıktan sonra derin yağda kızartıldığı bir Japon pişirme tekniğidir. Ararot nişastasının kullanılması, kızartılmış yiyeceklerin doğal su içeriğini korur ve gevrek bir dış yüzey üretir, ancak alternatif olarak, buğday unu, tapyoka veya patates nişastası gibi diğer kaplama bileşenleri de kullanılabilir.

Karaage, çeşitli etleri ve balıkları kızartmak için kullanılabilir, ancak çoğunlukla tavukla ilişkilendirilir ve tavuk parçalarının önce sake, soya sosu ve şekerden oluşan bir karışımda marine edildiği tatsutaage adlı özel bir varyantı içerir.

Bu yöntem etin içinin sulu ve özellikle dışının gevrek olmasını sağlar. Aksi belirtilmedikçe karaage genellikle kızarmış tavuğu ifade eder, ancak tavuk dışında bu teknik bazen askarei, ika ve gobo gibi diğer bileşenlerle birlikte kullanılır.

Japon karaage yemekleri genellikle sarımsak ve zencefil ile tatlandırılır ve yanında soya sosu ile servis edilir. Bunlar, izakaya adı verilen Japon restoranlarında, çok sayıda süpermarket ve markette paket servis olarak taze kızartılmış olarak da mevcuttur.