Tajine Tekniği (Fas)

Tajine

Tagine olarak da bilinen Tajine, hem zengin Fas yahnilerini hem de bunları yapmak için kullanılan pişirme kabını ifade eder. Pişirme kapları uzun, sivri, konik kapaklı yuvarlak ve sığ, kil veya seramikten yapılan bir güveçtir. Aynı kapak tabana da oturur, böylece buhar iç kısımda yoğunlaşır, lezzet ve nem kaybı olmadan tekrar yahni içine düşer. Tencereler, köz üzerinde veya ocakta yavaş pişirmek için idealdir.

Tajinler sırlı veya sırsız olabilir, sırsız olanlar daha topraklıdır ve zamanla koyulaşırken, sırlı olanlar nadiren yemek pişiren insanlar için önerilir. Genellikle süslenmiş ve diğer tajinlere göre daha hafif olan, ancak ısıya dayanıklı olmayan servis tajinleri de vardır. Rif Dağları bölgesinde, küçük kil kulplu ve kapaksız sırsız bir tajin olan tagra da vardır. Bir Berberi tajine, chalhaoui olarak bilinir ve konik yerine yuvarlak, kubbe şeklinde bir kapağa sahiptir.

Tajine, Fas mutfağının, örneğin domates ve bademli tavuk ve haşlanmış, dilimlenmiş armutlu dana eti gibi iyi dengelenmiş tuzlu ve tatlı karışımı gibi farklı dokuları ve tatları bir araya getirme özelliğini gösterir. Bebek enginarları, bezelyeler ve badem veya antep fıstığı gibi çeşitli kuruyemişler, tajinlerde yaygın bir bileşendir. Bu yemeklere genellikle kuskus, buharda pişirilmiş pirinç veya taze sıcak ekmek eşlik eder ve çeşitler midye ve domates soslu deniz ürünleri tajinlerinden soğan, havuç, patates ve zeytin gibi sebzeli kuzu tajinlerine kadar neredeyse sınırsızdır. Kırmızı ve karabiber, kimyon, safran, zerdeçal gibi pek çok baharatın kullanıldığı tajinler, yaratıcılık ve lezzet dolu milli bir yemektir.