Gratin Tekniği (Fransa)

Gratin

Fransızca ifade au gratin, fırında pişmiş yemeklerin hazırlanması için bir tekniği ifade eden, mutfak dünyasında günlük bir terimdir. 16. yüzyılda veya daha önce, graten kelimesi, bir tencerenin veya tavanın dibine yapışmış, çöpe gitmemeleri için rendelenmesi veya kazınması gereken yanmış, çıtır parçalara atıfta bulunuyordu.

Bugün, graten genellikle fırında pişirilmiş herhangi bir çıtır yemeği ifade eder.Graten için malzemeler çoğunlukla krema, rendelenmiş peynir ve ekmek kırıntıları veya üçünün bir kombinasyonunu içerir.Üstü sıcak bir fırında açıkta bulunan tabağı pişirmenin yanı sıra, graten etkisi, hazırlanan bir yemeğin üst kısmının bir ızgara altında hızlı bir şekilde kızartılmasıyla, güzel bir çıtır kabuk vererek elde edilebilir.

Tekniğin Provence’ta ortaya çıktığı düşünülüyor, ancak günümüzde tüm dünyada popüler. Dauphinoise à lauphinoise gibi ünlü patateslere ek olarak graten, çeşitli diğer sebze bazlı yemeklerin yanı sıra çok sayıda et, balık ve makarna güvecinin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.