Gui Tekniği (Güney Kore)

Gui

Gui, Kore mutfağında bulunan tüm ızgara yemekleri ifade eden bir isimdir. Izgara, Kore’deki temel bileşenlerden ve pişirme yöntemlerinden biridir ve geleneksel batı tarzlarından farklı olarak, uyulması gereken bir dizi kural ve gelenek vardır.

Geleneksel olarak, otantik bir Kore restoranındaki her masanın ortasında, mangal kömürünün veya gazın üzerine bir ızgaranın yerleştirildiği bir delik vardır. Başlangıçta tüm malzemeler çiğ ama dilimlenmiş ve hazırlanmış olarak sofralara gelir. Müşteriler daha sonra yemeği kişisel tercihlerine göre birleştirip pişirir.

Sığır eti, tavuk ve domuz eti, ızgarada kullanılan en ünlü üç et çeşididir. Et, meşhur bulgogi ve galbi dana eti gibi marine edilmiş olabilir veya halk arasında samgyeopsal olarak bilinen dilimlenmiş domuz karnı gibi sade ve baharatsız olabilir.

Balık ve diğer deniz ürünleri malzemeleri, ayrıca mantar ve soğan veya biber gibi sebzeler de ara sıra ızgarada pişirilir. Ana bileşenlerin yanı sıra, herhangi bir gui’ye standart eklemeler, diğer malzemeler için sarmalayıcı olarak kullanılan kimchi, taze soğan, salamura sebzeler ve taze bütün marul yaprakları gibi bir dizi yan yemektir.

Basit soya bazlı soslar veya acı biberle hazırlanan baharat çeşitleri genellikle domuz eti yemekleri ile servis edilirken, ünlü kahverengi sos (fasulye ezmesi ve acı biber ile hazırlanmış) sığır eti ile mükemmel uyum sağlar. Geleneksel olarak ızgara malzemeler sosa batırılır, marul yapraklarına garnitürlerle sarılarak tüketilir.

Gui, toplumsal ve bayram olaylarını, kültürel bir kavramı ve dünya çapında popülerleşen yerleşik bir geleneği temsil eder.