Kansas City-Style Barbecue (Amerika)

Kansas City-Style Barbecue

Mangalda et, Kansas City olarak da bilinen “dünya mangal başkenti” nin gastronomik tutkusudur. Mangalda domuz pirzolası, lezzetli sıcak veya soğuk dana eti dilimleri Kansas City tarzı barbekünün lezzetlerinden sadece birkaçı…

Barbekü çılgınlığı, Afrikalı-Amerikalı bir şef olan Henry Perry’nin ilk olarak meşe ve ceviz üzerinde domuz kaburga pişirmeye başladığı, pekmez, biber ve domatesten oluşan bir sosla karıştırdığı 1908 yılına kadar uzanıyor. Yemeği gazetede servis edip 25 sente sattı ve tüketicilerin mangalda ete olan talebi beklenenin üzerinde oldu.

Ev aşçıları ve şefleri Perry’nin zamanından beri kendi gizli malzemelerini eklerken, en temel barbekü sosu ve hazırlama yöntemi hala aynıdır. Her Ekim ayında, dünyanın her yerinden barbekü severler, Amerikan Royal Barbekü yarışması için Kansas City’de toplanır.

1980’de başlatılan bu yarışmaya, tavuk, domuz pirzolası, domuz bacağı, sosis ve sığır eti gibi kategorilerde yaklaşık 600 takım katılır. Büyük Şampiyon unvanını hedefleyen takımların tüm kategorilerde en iyi barbeküyü yapması gerekir. Dört günlük aşçılık, rodeo, at gösterileri ve satıcı tezgahlarında et ziyafetleri ile Kansas City, adına yakışır bir barbekü başkentidir.