Nimono Tekniği (Japonya)

Nimono

Japon mutfağında nimono olarak bilinen temel pişirme tekniklerinden biri, geleneksel olarak kahvaltı hariç her öğünün bir parçası olan kaynatılmış yiyecekleri ifade eder. Nimono aynı zamanda sebzeleri hazırlamanın ve servis etmenin temel yoludur ve balık hazırlamanın en popüler yollarından biridir.

Kaynamaya başlamadan önce, çeşitli sebzeler, balıklar, deniz ürünleri veya tofu gibi temel bileşenler genellikle suda haşlanır veya kaynatılır ve ardından sıvı neredeyse tamamen emilene veya buharlaşana kadar uzun bir süre shiru suyunda pişirilir.

Nimono için kullanılan shiru stoğu, çoğunlukla sake ve soya sosu, mirin, sirke, miso veya diğer çeşnilerle hafifçe tatlandırılabilen dashi’dir. Baharat kombinasyonuna ve et türüne bağlı olarak, birkaç çeşit nimono tabağı vardır. Misoni veya misodaki tipik olarak balıklar veya bazen sebzeler için kullanılır; soya sosu ve taze doğranmış zencefil ile tatlandırılmış miso ve dashi karışımında kaynatılır. Nitsuke, esas olarak sake, soya sosu ve mirin veya şeker karışımında balıkları kaynatmak için kullanılır. Shigureni, soya sosu ile yoğun bir şekilde terbiye edilmiş dashi’de pişirilmiş yemekleri ifade ederken, karani kaynatmak için sadece sake ve soya sosu kullanır.