Nizakana Tekniği (Japonya)

Nizakana

Japon mutfağında nizakana yemekleri, geleneksel olarak kahvaltı hariç her öğünün bir parçası olan, toplu olarak nimono adı verilen haşlanmış yiyecekler kategorisine girer. Nitsuke veya sakana no nimono (yanmış haşlanmış balık) olarak da bilinen nizakana, tipik olarak soya sosu veya miso ile tatlandırılmış bir dashi stoğunda hafifçe buharda pişirilen balıkları ifade eder.

Japon usulü haşlanmış balık yapmanın ilk ve en önemli adımı, malzemeleri pişirmeden önce hızlı bir şekilde beyazlatmak anlamına gelen shimofuri yapmaktır. Bu teknik, yağlı balıkların güçlü doğal aromalarını ve tatlarını bastırmak için kullanılır, ancak aynı zamanda balığın zayıflığını giderir ve et suyunun bulanıklaşmasını önler.

Tatlandırılmış dashi stoğu genellikle mirin veya sake ile tatlandırılır, ancak aynı zamanda yeşil soğan, gobo kökü, shimeji mantarı ve dilimlenmiş zencefil gibi sebzelerle de tatlandırılır; tazeliği ve lezzeti tüm güçlü ve tuzlu tatlarla iyi bir şekilde birleşirken, soya sosu ve mirin’den gelen tatlılık, herhangi bir nizakana yemeğini başka bir seviyeye taşıyarak diğer balık yemeklerini geride bırakır.