Red-Cooking Tekniği (Çin)

Red-Cooking

Red-Cooking, yiyeceği tatlandırmak ve ona koyu kırmızı bir renk vermek için soya sosu, pirinç şarabı ve karamelize şeker kullanılan geleneksel bir Çin yavaş pişirme tekniğidir. Önemli maddeler arasında, Szechuan biberi, yıldız anason, siyah kakule, Çin tarçını ve rezene tohumları veya Çin beş baharat tozu gibi bütün baharatlar bulunur; bunların tümü, tatların birbirini etkisiz hale getirmesini önlemek için ölçülü olarak kullanılır.

Temel aroma çömleğine lu denir ve düşük ısıda uzun süreli pişirme gerektirir. Tamamen pişirme sıvısına batırılmış olan yiyecekler, yumuşayana ve lezzet dolu olana kadar birkaç saate kadar yavaşça pişirilirken, red-cooking hong shao tarzı tipik olarak bir saatten daha az sürer ve fazla su gerektirmez.

Ayrıca, flavor-potting jiang tarzı, güveçten önce yiyeceklerin soya sosu ve soya fasulyesi ezmesi ile marine edilmesini içerir. Red cooking’in Şangay bölgesinde icat edildiğine inanılıyor ve günümüzde ülke genelinde popüler olmasına rağmen en yaygın olarak Doğu Çin mutfağıyla ilişkilendiriliyor.

Red-cooking yemekleri geleneksel olarak et içeriği bakımından ağırdır, ancak genellikle çeşitli sebzeler ve hatta bazen haşlanmış yumurta bile içerirler. Bu yemekler sıcak veya soğuk olarak servis edilebilirken, lezzetli kırmızı et suyu, Kanton ve Fujian mutfakları için tipik olan lou mei için ana stok olarak tekrar tekrar kullanılır.