Tataki Tekniği (Japonya)

tataki

Tataki, ürünün kısa bir süre kızartılıp ortasının çiğ bırakıldığı, et veya balık hazırlama tekniğidir. En yaygın olarak, tataki tekniğinde ton balığı veya dana bonfile kullanılır, çünkü mükemmel kesimler her tarafta eşit kızartmaya izin verir.

Tataki usulü hazırlanan et veya balık öncelikle her taraftan kızartılır, ardından bir buz banyosuna konularak soğumaya bırakılır. Daha sonra ince parçalar halinde dilimlenir ve bir tabağa düzgünce dizilir. Kendine özgü bir teknik olarak kabul edilse de tataki tarzında hazırlanan et ve balık ürünleri genellikle diğer sashimi yemeklerinin yanında servis edilir.

Ayrıca, genellikle başlangıç olarak sunulduğu geleneksel Japon restoranlarında genellikle tek yemek olarak yenir. Et veya balık bir tabağa yerleştirildiğinde, tüm yemek genellikle narenciye suyu ile karıştırılan ve rendelenmiş zencefil, soğan ve dilimlenmiş sarımsak ile aromatize edilen soya veya ponzu sosu ile ıslatılır.

19. yüzyılda Japonya’nın önde gelen isimlerinden Sakamoto Ryōma’nın, bu geleneksel Japon tekniğini, şu anda Kōchi Eyaletinin bir parçası olan antik Tosa eyaletinde icat ettiğine inanılıyor. Bölge, ton balığı parçalarının açık ateşte kızartıldığı skipjack tuna (katsuo) tataki ile tanınır.