Buzara Tekniği (Hırvatistan)

Buzara

Buzara, deniz ürünlerinin zeytinyağı, şarap, sarımsak, taze otlar (genellikle maydanoz) ve galeta unu (bazen) karışımıyla pişirilmesi için yapılan hazırlama tekniğidir. Bu hazırlama yöntemi ile yemeğe denizi andıran kendine özgü, taze ve temiz bir tat ve aroma veren lezzetli bir sos oluşturulur.

Yemek sadece tuz ve karabiberle tatlandırılırken, en yaygın deniz mahsulleri seçimi scampi (škampi na buzaru) veya midyedir (dagnje na buzaru), ancak istiridye, karides, ıstakoz, deniz salyangozu ve hatta küçük balıklar da sıklıkla kullanılır.

Buzara, sosun rengine göre na bijelo (beyaz) veya na crveno (kırmızı) olarak hazırlanabilir. Beyaz buzara, beyaz şarap ve yukarıda belirtilen diğer tüm malzemelerle yapılırken, kırmızı versiyonda taze domates veya domates sosu ve bazı durumlarda beyaz yerine kırmızı şarap kullanılması gerekir.

Bu pişirme tekniği, özellikle Dalmaçya ve Istria bölgeleri olmak üzere kıyı Hırvatistan’a özgüdür ve buna benzer deniz ürünleri bazlı yemekler genellikle lezzetli sosu emmesi için çıtır ekmekle servis edilir.