Leskovački Roštilj Tekniği (Sırbistan)

Leskovački roštilj

Leskovački roštilj, Sırbistan ve ötesinde barbekü sanatının en yüksek şekli olarak kabul edilen geleneksel bir et ızgara yöntemi anlamına gelir. Yerel inanışa göre Leskovac’tan gelen tekniğin Kafkasya’dan Türkiye, Yunanistan ve Makedonya üzerinden yüzlerce yıl önce getirildiği düşünülüyor.

Etin tam olarak hazırlanması, yalnızca Leskovac barbekü ustaları tarafından bilinen bir sır olarak kalsa da genel olarak bilinen, öğütülmüş karışımın geleneksel olarak doğranmış, öğütülmüş (önce kaba ve sonra ince), baharatlanmış ve pişirmeden önce 48 saat dinlenmeye bırakılmış sığır etinden oluşmasıdır.

Öğütülmüş karışım et dışında tipik olarak doğranmış soğan ve öğütülmüş biber içerir. Leskovac ızgara yöntemi, etin parlak kömürlerin üzerinde bir ızgarada pişirilmesini gerektirir; bu işlem, hoş, dumanlı bir koku ile sulu et üreten bir işlemdir.

Sığır eti en geleneksel seçim olsa da, Leskovac ızgarada domuz ve tavuk spesiyaliteleri de yer almaktadır. Leskovac ızgarasında kullanılan geleneksel et spesiyaliteleri arasında pljeskavica (Sırp usulü burger veya et köftesi), ćevapi (kebaplara benzer küçük derisiz sosisler), mućkalica (karışık et yemeği), tütsülenmiş sosisler, uštipci (köfte), vešalica bulunur.

Leskovac barbekü sadece bir pişirme tekniği değil, yerel ve ulusal mutfağın, geleneğin ve kültürün önemli bir parçasıdır. Bu barbekü tarzı yıllar içinde uluslararası üne kavuşmuştur ve günümüzde Leskovac tarzı barbekü spesiyaliteleri sunan restoranlar Avrupa, ABD ve Avustralya’daki birçok ülkede bulunabilir.