Fagioli al Fiasco Tekniği (İtalya)

Fagioli al fiasco, eski bir Toskana fasulye pişirme yöntemidir. Fasulyeler (çoğunlukla cannellini), alt saman kısmı kapalı boş bir Chianti (bir tür şarap) şişesinde su, zeytinyağı, sarımsak, adaçayı ve acı biberle pişirilir. Floransa dışında, karışıma domatesler de eklenir. Yemeğin ismindeki fiasco kelimesi, tipik bir İtalyan tarzı şişeyi ifade eder. Şişe genellikle yuvarlak gövdeli ve dipli, kısmen veya tamamen dar bir hasır sepetle kaplanır.

Eskiden şişe, küllerin içinde bir gecede yavaş yavaş pişmesi için şöminenin kenarına yerleştirilirdi. Günümüzde uygulama o kadar yaygın değildir, ancak yemek bazen Toskana evlerinde bu yöntemle hazırlanmaktadır.

Fasulyeler oldukları gibi veya çıtır kızarmış ekmeklerin üzerinde servis edilir.

Fagioli al fiasco yapmak uzun ama zor olmayan bir işlemdir, sadece pişirme sürelerine dikkat edilirse istenilen sonuç alınabilir.

Fagioli al Fiasco Tarifi

Fagioli al Fiasco İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

350 gr kuru cannellini fasulyesi
150 ml sızma zeytinyağı
5 adaçayı yaprağı
1 diş sarımsak
Tane karabiber
Tuz ve karabiber

Fagioli al Fiasco Nasıl Yapılır

Hazırlamaya başlamadan önce fasulyelerin suyla dolu bir kapta en az 12 saat bekletilmesi gerektiğini unutmayın.

Bu sürenin sonunda fasulyeleri süzüp soğuk sudan geçirin ve ardından adaçayı yaprakları, soyulmuş sarımsak ve yağ, son olarak tuz ile şişede birleştirin, biraz karabiber ekleyin ve yarısını kaplayacak kadar su ekleyin. Şişeyi kapatın.

Şömineniz varsa, közleri hazırlayın ve şişeyi üzerine yerleştirin ve yaklaşık 3 saat pişmesine izin verin. Bu tür bir pişirme yapamıyorsanız, şişeyi, altına birkaç kez katlanmış bir bez koymanız gereken su dolu bir tencereye daldırın ve yaklaşık 5 saat pişirin. Tencerenin suyu azaldıkça su ekleyin.

Pişirildiğinde, içindekileri bir kaba dökün, biraz daha tuz ve karabiber ekleyin ve zeytin yağı serperek servis edin.