Fudge (Amerika)

fudge tarifi

Fudge, süt, şeker, tereyağı ve çeşitli soslar ve aromalarla yapılan kremalı bir Amerikan şekerlemesidir. Süt, tereyağı ve şekerin 116 ° C dereceye kadar kaynatılır ve ardından soğurken dövülerek, kremsi ama sert bloklar oluşturulur, daha sonra küçük parçalara bölünür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde modern üreticiler sütü krema ile değiştirerek daha pürüzsüz ve daha tatlı bir ürün elde ettiler. Fudge muhtemelen orijinal bir Amerikan buluşu olsa da, şekerlemenin öncüllerinin fondant ve karamel gibi Fransız klasikleri olduğu düşünülüyor.

Şekerlemenin popülaritesi, pek çok şekerleme çeşidinin üretiminde uzmanlaşmış çok sayıda dükkanın açılmasına yol açtı. İlk dükkanlar, hala Amerikan şekerleme başkenti olarak kabul edilen Michigan’daki Mackinac Adası’nda açıldı. Modern tekniklere rağmen, bu kremsi Amerikan ürünü hala ağırlıklı olarak uzman dükkanlardan satın alınmakta ve taze hazırlanmış her yaştan insanın zevk aldığı tatlı bir ziyafeti temsil etmektedir.

En popüler şekerleme aroması şüphesiz çikolatadır, ardından geleneksel sade vanilyadır. Diğer popüler versiyonlar arasında cevizli fındık, fıstık ezmesi, marshmallow, kurabiye veya nane ile oluşturulan çeşitleri bulunur.

Bu otantik Amerikan ürünü, şekerleme konusunda uzmanlaşmış dükkanların da bulunduğu ve geleneksel çeşitlerini ürettiği Birleşik Krallık’ta da popülerdir. Isıtılmış ve daha sıvı tip olan hot fudge, genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da da dondurma için bir üst malzeme olarak kullanılır.

Fudge Tarifi

Fudge İçin Gerekli Malzemeler

115 gr çikolata
440 gr şeker
10 gr vanilya
110 gr süt
1 yemek kaşığı tereyağı (40-45 gr)

Fudge Nasıl Yapılır

Tencerede şeker, çikolata, süt ve tereyağını ateşte eritin. Sürekli karıştırarak kaynatın.

Karışım soğuk suya damlatıldığında sertleştiğinde ocaktan alın. Vanilyayı ekleyin ve soğumaya bırakın.

Karışım soğuduğunda kare şeklinde kesin.

 

Pişirme İpuçları

Tereyağı: Bazı uzmanlar, şekerleme yaparken tuzlu tereyağı kullanılmasını talep ederek tuzun şeker karışımını stabilize ettiğini ve köpürmeyi engellediğini iddia ediyor. Bazı tarifler tereyağının margarinle değiştirilmesini önermesine rağmen, diğerleri margarinin ayar sürecini zorlaştırdığını ve tatlının sulu ve ince olmasına neden olabileceğini savunuyor. Tencereyi tereyağı ile kaplayın – bu, kaynamaları önlemeye ve şekerin kenarlara yapışmasını durdurmaya yardımcı olacaktır.

Yöntem: Pişirme sırasında karışımın yanmasını önlemek için düz tabanlı ağır bir tencere kullanın. Ayrıca, tava, şurubun kenarından köpürmesini önleyecek kadar büyük olmalıdır. Şeker eridiğinde mümkün olduğunca az karıştırın. Şeker termometresini yerleştirmeden önce, tencerenin kenarlarında oluşan büyük kristalleri çıkarmak için sıcak suya batırılmış bir pasta fırçası kullanın. Büyük kristalleri çıkarmanın bir başka yolu da tavayı 2 ila 3 dakika kapatmaktır; kapağın altında oluşan buhar kristalleri eritecek ve tekrar karışıma akacaktır. İkinci seçeneği kullanırken şurubun kaynamadığından emin olun.

Sıcaklık: Şekerleme yapma sıcaklığı, ortamın yüksekliğine ve nemine bağlı olarak 112 ila 116 °C arasında değişir. Karışımın sıcaklığını belirlemenin en kesin yolu şeker termometresi kullanmaktır. Termometrenin ampulü sıvıya tamamen daldırılmalı ve termometre tavanın dibine ulaşmamalıdır. Termometrenizi kaynar su dolu bir tencereye koyarak ve birkaç dakika sonra sıcaklığı okuyarak doğruluğunu kontrol edin. Deniz seviyesinde, suyun kaynama noktası 100 °C’dir. Termometreniz birkaç derece yanlışsa, pişirme talimatlarında önerilen sıcaklığı buna göre ayarlayın. Sıcaklığı yüksekliğinize göre ayarlamak için, deniz seviyesinden her bin fit yükseklik için gerekli sıcaklığı iki derece azaltın. Şeker termometreniz yoksa, doğru pişirme sıcaklığını belirlemek için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz: Ilık karışımdan az miktarda alın ve soğuk suya koyun. Şurup sudan çıkarıldığında düzleşen esnek bir top oluşturuyorsa pişirme tamamlanmış demektir. Havadaki nemi emeceğinden ve ayar sorunlarına yol açabileceğinden, bu tatlıyı nemli havalarda hazırlamaktan kaçının.

Soğutma: Soğutma işlemini aceleye getirmeye çalışmayın çünkü ani sıcaklık değişiklikleri istenmeyen büyük şeker kristallerinin oluşumuna neden olabilir.

Varyasyonlar: Şekerlemeye gelince, fıstık ezmesi gibi standart eklemelerden lavanta gibi daha sıra dışı olanlara kadar çok sayıda farklı fikir mevcuttur. Çikolata aromalı bir şekerleme istiyorsanız, yapmanın birkaç yolu vardır; beyaz çikolatalı şekerleme, çikolata ve fıstık ezmeli şekerleme, Snickers şekerleme, tatlı patatesli kek şekerleme, çikolata ve muzlu şekerleme, Nutella şekerleme, çikolata ve krem ​​peynir şekerlemesi veya kaplan şekerlemesini deneyin. Meyveli bir versiyon yapmak isterseniz, bazı popüler kombinasyonlar/seçenekler arasında vişneli şekerleme, çilekli şekerleme, hurma, incir ve kuru üzümlü şekerleme, ahududu ve fındık, hindistancevizi şekerlemesi, yaban mersini ve limon ile fıstık ve avokado şekerlemesi bulunur. Fındık bazlı bir şekerleme için, cevizli şekerleme, cevizli turta tatlısı, fıstık ezmeli tatlı, fıstıklı tatlı, bademli tatlı, kaju ve hindistancevizi tatlısı veya macadamia fındığı gibi çeşitli farklı tarifler arasından seçim yapabilirsiniz. Sadece yetişkinlere özel bir versiyon için şekerlemenize biraz alkollü içecek eklemeyi deneyebilir ve biraz Baileys trüflü şekerleme, burbon şekerleme, kahve likörlü cevizli şekerleme, Scotch viski şekerlemesi, Kahlua kremalı fındıklı şekerleme yapabilirsiniz. Daha alışılmadık şekerleme türlerinden bazıları arasında şekerli mısır şekerlemesi, lavanta şekerlemesi, tuzlu kraker tereyağlı şekerleme, çiğ safran ve limonlu şekerleme, havuçlu şekerleme, kek hamuru şekerlemesi veya balkabağı şekerlemesi sayılabilir.