Ruam Mit (Tayland)

Ruam mit

Ruam mit, hindistan cevizi sütü, şeker, tapyoka incileri, mısır, nilüfer kökü, tatlı patates, fasulye ve jackfruit gibi malzemelerle yapılan popüler bir Tayland tatlısıdır. Her bir kase tipik olarak, çeşitli bileşenlerle tatlandırılmış ve renklendirilmiş ve ince şeritler veya daha ayrıntılı dekoratif formlar şeklinde gelebilen nişastalı erişteler içerir.

Ruam mit için belirlenmiş bir tarif yoktur, bu nedenle her aşçı veya sokak satıcısı karışıma kendi malzemelerini ekler. Genellikle sıcak yaz günlerinde üzerine rendelenmiş buz serpilerek serinletici bir içecek olarak tüketilir. Tayland’da en ucuz tatlılardan biridir ve her kase tipik olarak 15 baht (0,45 cent) civarındadır.

İlginç bir şekilde, Tay dilinde ruam, bir araya gelme anlamına gelir ve mit, arkadaşlara atıfta bulunur, bu nedenle ruam mit’in birçok tatlıyı basit, lezzetli bir tabakta bir araya getirdiği söylenebilir.

Ruam Mit Tarifi

Ruam Mit İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

Mavi Krong-Kreng Hamuru

50 gr tapyoka unu
50 ml kaynar su
2 ila 3 damla mavi gıda boyası

Sarı Krong-Kreng Hamuru

50 gr tapyoka unu
50 ml kaynar su
2 ila 3 damla sarı gıda boyası
Kaplama için 50 gr tapyoka unu
150 gr buharda pişirilmiş tatlı patates, küçük küpler halinde kesilmiş
150 gr buharda pişirilmiş taro, küçük küpler halinde kesilmiş
50 ml su
5 gr yeşil gıda boyası
150 gr tapyoka unu, kaplama için
150 gr jackfruit, şeritler halinde kesilmiş
1 pandan yaprağı
300 gr şeker
8 gr tuz
220 gr hindistan cevizi sütü

Ruam Mit Nasıl Yapılır

Şekeri, hindistancevizi sütü, tuzu ve pandan yapraklarını orta tencerede orta-kısık ateşte ısıtın ve kaynayana kadar sürekli karıştırın. Ocağı kapatın ve sütün oda sıcaklığına gelmesine izin verin.

Bu arada 50 ml su, küp taro ve yeşil gıda boyasını geniş bir kapta karıştırın ve suyu boşaltmadan önce 10 dakika bekleyin. Taro küplerini 75 gram tapyoka unu ile karıştırın ve ayrı ayrı tatlı patates küplerini 75 gram tapyoka unu ile karıştırın.

Suyu büyük bir tencerede kaynatın, ardından küp küp taro ve tatlı patates ekleyin. Ara sıra yavaşça karıştırın, böylece dibe yapışmasınlar. Küpler yüzeye geldikten sonra kaynar sudan çıkarın ve tatlı suya koyun.

Mavi hamur için tüm malzemeleri karıştırın, ardından pürüzsüz ve elastik bir hamur elde edene kadar beş dakika yoğurun. Şimdi, sarı hamuru elde etmek için aynısını yapın.

Şimdi, mavi hamuru eşit porsiyonlara bölün ve bir yarısından, daha sonra bir çatalın üzerine yuvarlanacak 1 cm kalınlığında toplar ve diğer yarısından ince, 15 cm uzunluğunda şeritler yapın.

Sarı hamuru 15 cm uzunluğunda ince şeritler halinde şekillendirin.

Daha sonra, önce küçük mavi hamur parçalarını kaynatın ve yüzeye çıktıktan sonra sudan çıkarın. Aynı şekilde mavi ve sarı hamur şeritlerini de pişirin.

Her şey soğuduktan sonra karıştırın, jackfruit’u ekleyin ve üzerine rendelenmiş buzla kaplanmış kaselerde servis edin.

Pişirme İpuçları

Erişte ve Dekoratif Şekiller: Çeşitli un türleri, tipik olarak tapyoka unu, aynı zamanda pirinç unu veya pirinç ve tapyoka unu karışımı ve hatta maş fasulyesi unu ile yapılabilirler. Hamur, sadece un ve su ve bir veya iki damla gıda boyası ile yapılır. Hamur daha sonra çeşitli dekoratif şekillerde şekillendirilmiş şeritler halinde kesilebilir. Sadece yüzeye gelene kadar kaynar suda pişirilmeli ve ardından tatlı yapma zamanı gelene kadar soğuk suda bekletilmelidir.