Speculaas (Hollanda)

Speculaas

Spekulalar, Belçika, Almanya ve Hollanda’da popüler olan baharatlı kurabiyelerdir. Yoğun tarçın, karanfil, hindistan cevizi ve zencefil kokusuyla kurabiyeler, geleneksel olarak 6 Aralık’ta kutlanan St Nicholas Günü arifesinde pişirilir.

Yatmadan önce çocuklar ayakkabılarını bacanın yanına koyarlar ve iyi davranırlarsa ayakkabılarındaki spekülalar ile ödüllendirilirler. Adının kökeni hakkında birkaç teori var, biri, kurabiyelerin süslendiği aynalı görüntülere atıfta bulunan bir ayna anlamına gelen Latince spekulum kelimesinden geldiğini söylüyor. Bir başka popüler teori, spekülaların kökeninin Hollandaca baharat kelimesi olan specerij’den kaynaklandığını iddia ediyor.

Bugün, kurabiyeler sadece Aziz Nicholas Günü veya Noel için değil, aynı zamanda ideal olarak bir fincan sıcak çay veya kahve ile eşleştirilmiş tüm yıl boyunca mevcuttur.

Speculaas Tarifi

Speculaas İçin Gerekli Malzemeler / 50 adet

500 gr un
300 gr esmer şeker
25 gr baharat karışımı
10 gr kabartma tozu veya sodyum bikarbonat
5 gr tuz
1 yumurta
Oda sıcaklığında 180 gr tereyağı
50 ml süt veya su

Baharat Karışımı

40 gr toz tarçın
10 gr küçük hindistan cevizi tozu
10 gr zencefil tozu
10 gr karanfil tozu
10 gr beyaz biber
10 gr kakule tozu
10 gr anason tozu veya 2 anason

Speculaas Nasıl Yapılır

Geniş bir kapta un, şeker, baharat karışımı, kabartma tozu ve tuzu karıştırın.

Ortada bir çukur açın ve daha küçük parçalara kesilmiş yumurta ve tereyağını ekleyin. Süt veya su ekleyin ve birleşene kadar karıştırın – ya elle ya da hamur kancalı bir mikser ile. Hamuru fazla yoğurmayın.

Hamuru plastik folyoya sarın ve en az 2 saat buzdolabına koyun.

Pişirmeden bir saat önce hamuru buzdolabından çıkarın. Fırını önceden 170˚C’ye ısıtın.

Çalışma yüzeyine un serpin. Hamuru yaklaşık 4 mm kalınlığında olacak şekilde açın. Hamuru dikdörtgenler halinde kesin veya özel spekulalar kurabiye kalıbını kullanın.

Kurabiyeleri dikkatlice fırın kağıdı kaplı bir fırın tepsisine aktarın.

Kurabiyeleri altın rengi kahverengi olana kadar 12 ila 15 dakika pişirin. Çok çabuk kızarlarsa fırın sıcaklığını düşürün.

Soğutun ve servis yapın.

Pişirme İpuçları

Un: Geleneksel olarak, speculaas kurabiyeleri, günümüzde normal çok amaçlı un ile ikame edilen buğday ve çavdar unu karışımıyla yapılır.

Şeker: Çoğu speculaas tarifleri, bu kurabiyeleri, baharatlarla iyi eşleşen daha güçlü, daha derin bir tada sahip olan kahverengi ve muscovado şekeri ile yapmayı önerir.

Baharat Karışımı: Speculaas kurabiyeler için önceden karıştırılmış baharatlar Hollanda’daki çoğu süpermarkette satılmaktadır. Ancak toz halindeki baharatlarla kendi karışımınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Örneğin, eski tarifler 8 ölçü tarçın ile 2 ölçü hindistan cevizi, 2 ölçü karanfil, 1 ölçü beyaz biber, 1 ölçü zencefil ve 1 ölçü kakule karıştırılmasını önerirken, yeni tarifler 2 ölçü tarçın ve 1 ölçü aşağıdakilerden her birini tercih eder: zencefil tozu, karanfil tozu, beyaz biber, kakule tozu ve anason tozu. Baharat oranını da tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz. Speculaas baharat karışımı hava geçirmez bir kapta serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Kalıplar: Gerçek Hollanda speculaas kurabiyeleri yapmak istiyorsanız, özel oymalı ahşap kalıplar kullanın ve hamurun yapışmasını önlemek için bunlara bolca un serpin. Arada bir şişin ucuyla kalıpları temizleyin. Alternatif olarak, kalıpları biraz yağla fırçalayabilirsiniz.