Türk Kahvesi (Türkiye)

türk kahvesi

Çok ince öğütülmüş ve kavrulmuş kahve çekirdekleri, ibrik adı verilen geleneksel bir cezve içinde soğuk suyla (ve isteğe bağlı olarak şekerle) birleştirilir ve ardından düşük ısıda köpüklü ve kaynama eşiğine gelinceye kadar demlenir ve ortaya benzersiz şekilde güçlü ve zengin Türk kahvesi çıkar…

Bu kahveyi diğer kahve türlerinden ayıran, içeceğin bu özel demleme yöntemidir. Düzgün hazırlandığında, Türk kahvesi koyu renk, yüzeyinde kalın köpük, homojen kıvam ve acı notalarıyla güçlü bir tada sahiptir.

En eski kahve hazırlama yöntemlerinden biri olduğuna inanılan bu kahve, genellikle tarçın, kakule veya sakız gibi aromatik baharatlarla tatlandırılır ve tipik olarak bir bardak su ve Türk lokumu gibi bir tatlı eşliğinde tüketilir.

Hafif kavrulmuş veya orta kavrulmuş Arabica çekirdekleri en çok Türk kahvesi yapımında kullanılır; yine de kahve herhangi bir kahve çekirdeği ile yapılabilir ve Türkiye’de çok sayıda yöresel çeşidi vardır. Türkiye dışında dünyanın pek çok ülkesinde (özellikle Balkanlar’da) günlük olarak tüketilen Türk kahvesi, kendine özgü hazırlığı ve geleneği ile 2013 yılından beri UNESCO‘nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer almaktadır.