Śledzie (Polonya)

Śledzie

Śledzie, sirke, yağ, ekşi krema ve soğan gibi çeşitli malzemelerle salamura edilmiş ringalardan oluşan bir Polonya spesiyalidir.

Noel arifesinde, Lent sırasında başlangıç veya garnitür olarak servis edilen śledzie, sirke, yağ, ekşi krema, soğan, elma ve baharatlarla ve ringa balığı ile yapılan çok yönlü bir yemektir. Hazırlanışı, bütün olarak (deri ve kemiklerle birlikte) veya fileto halinde satın alınabilen önceden tuzlanmış ringa balığı ile başlar. Fazla tuzu ve keskin kokuyu gidermek için ringalar birkaç saat veya gece boyunca soğuk suda bekletilir, ardından marine edilir veya salamura edilir. Yağ ve sirke en geleneksel seçeneklerdir ve genellikle karabiber, defne yaprağı ve yenibahar ile birleştirilir. Bununla birlikte, turşu aynı zamanda elma, soğan, domates, salatalık, mantar, kuru üzüm, kuru erik vb. gibi çeşitli diğer malzemeleri de içerebilir

Bu popüler yemeği sek beyaz ve kırmızı şaraplarla eşleştirmeniz önerilir.

Śledzie Tarifi

Śledzie İçin Gerekli Malzemeler / 6 kişilik

8 adet tuzlu ringa balığı filetosu
1 büyük soğan, dilimlenmiş
110 gr zeytinyağı veya ayçiçek yağı
3 yenibahar tohumu
3 karabiber
1 defne yaprağı

Śledzie Nasıl Yapılır

Ringa filetolarını bir kase soğuk suya koyun ve bir saat bekletin. Filetolar çok tuzluysa, ara sıra suyu değiştirin ve filetoları daha da uzun süre ıslatın.

Sonra filetoları süzün ve küçük parçalar halinde kesin.

Ringa balığı, yenibahar tohumu, karabiber ve defne yaprağını büyük bir cam kavanoza yerleştirin. Yağı tüm malzemeleri kaplayacak şekilde dökün ve sıkıca kapatın.

Buzdolabında 2-3 gün marine edin.

Soğan dilimleri, limon, dereotu ve maydanozla servis yapın. Düzgün bir şekilde soğutulursa, bu yemek 2 hafta saklanabilir.

Pişirme İpuçları

Ringa: Tipik bir śledzie tarifi, Polonya’da yaygın olarak bulunan önceden tuzlanmış ringa balığı ile başlar. İki çeşit vardır: bütün ringa balığı ve ringa filetosu. Tüm ringa balığı kullanırsanız, yüzgeçleri kesmeniz, deriyi soymanız ve ıslattıktan sonra kılçıkları çıkarmanız gerekecektir. Çeşitler söz konusu olduğunda, ilk yumurtlamadan önce ilkbaharda yakalanan genç balık olan matjes ringa balığı, yumuşak etinden dolayı en lezzetli balık olarak kabul edilir.

Islatma: Yoğun kokudan kurtulmak ve fazla tuzu gidermek için ıslatma gereklidir. İlk önce ringa balığı soğuk suyla durulanmalı ve daha sonra bir kase taze soğuk su içinde en az bir saat bekletilmelidir. Tariflerin çoğu, suyun birkaç kez değiştirilmesini önermektedir ve bunların sayısı ringa balığının tuzluluğuna bağlıdır. Alternatif olarak ringa balığı da süt veya ayran ile ıslatılabilir. Bunları süte batırmak onlara daha hassas bir tat verirken, ayran hafif ekşi bir tat verir ve sirkeye ideal bir alternatiftir.

Baharatlar ve Çeşniler: En yaygın olarak, ringa balığı ile birleştirilen defne yaprağı, karabiber ve yenibahar tohumlarını içerir. Ek olarak, hardal tohumu, maydanoz ve dereotu gibi diğer otlar ve baharatlar damak tadına göre eklenebilir.

Marine: Marine etmek için kullanılabilecek çok çeşitli malzemeler var. Zeytin, ayçiçeği veya keten tohumu yağı kullanabilirsiniz; şarap veya elma sirkesi; suda çeşitli baharatların pişirilmesiyle yapılan salamura; rendelenmiş elma ve doğranmış soğan gibi taze meyve ve sebzeler ve ekşi krema. Her durumda, marine etme işlemi bir geceden birkaç güne kadar sürer ve buzdolabında saklanması gereken hava geçirmez bir cam kapta yapılmalıdır.

Saklama: Düzgün bir şekilde saklanırsa, yani buzdolabında, bir kavanoz śledzie birkaç haftadan birkaç aya kadar saklayabilir.